Tarnów: Mieszkańcy zalepiają przewody wentylacyjne. To zły pomysł. Dlaczego?

2021-10-11 11:57
Kratka wentylacyjna
Autor: Hans-Joachim Müller-le Plat z Pixabay Jesienią i zimą też trzeba wietrzyć mieszkania

Jesienią i zimą też trzeba wietrzyć mieszkania. Specjaliści z Tarnowa przestrzegają przed zatykaniem przodów wentylacyjnych. Czym może grozić brak cyrkulacji powietrza? Dowiecie się z tego artykułu!

Wielu mieszkańców Tarnowa w obawie o utratę ciepła w mieszkaniu rezygnuje z jego wietrzenia. Co gorsza wielu lokatorów w okresie jesienno-zimowym zalepia kratki wentylacyjne w kuchni.

- Tymczasem cyrkulacja powietrza w mieszkaniu jest bardzo ważna. Należy systematycznie sprawdzać działanie systemów wentylacyjnych. Bardzo prostym sposobem jest przyłożenie do kratki wentylacyjnej kartki papieru. Jeśli jest ciąg to kartka powinna się przykleić - mówi Janusz Galas z Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.

Zatykanie wentylacji jest niebezpieczne w łazienkach, w których pracują piecyki gazowe. Grozi to cofnięciem spalin i w konsekwencji zatruciem tlenkiem węgla. Nie można też rezygnować z otwierania okien i balkonów.

- Wietrzenie mieszkań jesienią i zimą musi być robione z głową. Nie zostawiajmy uchylonych okien na cały dzień. Wietrzyć trzeba krótko, ale intensywnie. Najpierw należy zakręcić zawory regulacyjne kaloryferów, a następnie otworzyć okna na max. 15 minut – dodaje Janusz Galas.

Tego typu zabieg uchroni nas przez wyziębnięciem ścian i pozwoli w mniejszym stopniu utracić ciepło.

Czy jesteś odporny na ból?

Pytanie 1 z 8
Jak często odczuwasz ból?