Tarnów: Miasto zabezpieczyło historyczny napis: "TV ŁŻE". Będzie pamiątką Solidarności

2020-07-08 15:05

Napis pochodzi z lat 80. XX wieku. Znajduje się na murze ogrodzenia boiska szkolnego przy ulicy Kopernika. Przez wiele lat był zakryty przez elewację. Panujące ostatnio warunki atmosferyczne sprawiły że pokazał się znowu w całej okazałości. Z inicjatywy Stowarzyszenie Sieć Solidarności z Krakowa został przez miasto zabezpieczony. Stowarzyszenie chce go włączyć do Tarnowskiego Szlaku Solidarności, który obejmuje już 23 miejsca na terenie miasta.

Posłuchaj. O inicjatywie mówi Edward Nowak, prezes Stowarzyszenie Sieć Solidarności w Krakowie

- Jednym z naszych przedsięwzięć było ustanowienie Małopolskiego Szlaku Solidarności - mówi Edward Nowak, prezes Stowarzyszenie Sieć Solidarności w Krakowie. Zidentyfikowaliśmy na terenie województwa ponad 350 miejsc, które są związane z Solidarnością. Tarnowskie odkrycie jest unikalne i na pewno włączymy je do miejscowego szlaku. Takich pamiątek tamtych lat jest nie wiele na terenie Małopolski. Tak dobrze zachowane praktycznie się nie zdarzają. Dlatego poprosiłem prezydenta Tarnowa o zabezpieczenie tego miejsca. Żeby stało się ono pamiątką naszej walki o wolność słowa, o wolne media, o prawdę. Przecież nie muszę mówić że to hasło było aktualne tylko wtedy, 40 lat temu. Ono wciąż obowiązuje.

Posłuchaj. O inicjatywie mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa

- Ten rok jest szczególny, mija właśnie 40 lat od wielkich protestów w całej Polsce i powstania Solidarności - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Nie wszyscy pamiętają że pierwsze strajki w Tarnowie były już 1 lipca 1980 roku. Społeczeństwo Tarnowa ma również duży wkład w to co się później wydarzyło w naszym kraju. Te postawy obywatelskie już wtedy były bardzo mocne. Ludzie chcieli prawdy. Ten napis, który pojawił się w tym miejscu najprawdopodobniej w 1981 roku to taki materialny dowód na to, że ludzie chcieli po prostu wolności słowa, prawdy i godności. Teraz stał się niezwykłą pamiątką historii.

Napis zabezpieczyli pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Tarnowie. Dołączy od do Tarnowskiego Szlaku Solidarności, który wirtualnie można odwiedzić >>>TUTAJ<<<. Na liście 23 miejsc związanych z historią Solidarności w Tarnowie są m.in.: dawne Zakłady Azotowe, Dom Kultury ZAT, Zakłady Mechaniczne, FSE „Tamel”, Grób Nieznanego Żołnierza, Kościół księży Filipinów, hala Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej, czy grób powstańców styczniowych na Starym Cmentarzu. 

Mijającą właśnie rocznicę wydarzeń sprzed 40 lat upamiętnia wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni. Poświęcona jest początkom „Solidarności” i wydarzeniom z 1980 roku. Specjalne plansze na tarnowskim Rynku można oglądać jeszcze do 20 lipca 2020 roku.

Wybory 2020: Jak oddać ważny głos w II turze?

Czy jesteś elokwentny? Sprawdź, czy wiesz co znaczą te słowa

Pytanie 1 z 10
KURTUAZJA to: