Skocznia narciarska w Tarnowie

i

Autor: Fot. Skocznie Narciarskie - Archiwum (www.skisprungschanzen.com)

Skocznia narciarska w Tarnowie

Tarnów miał swoją skocznię narciarską. Jak daleko skakano na Górze Świętego Marcina? [WIDEO]

2023-03-16 10:46

Skocznia narciarska na Górze Świętego Marcina w Tarnowie powstała pierwszej połowie lat 50-tych ubiegłego wieku. Została ona sfinansowana ze środków pochodzących z budżetu miasta. Jej pomysłodawcami byli Panowie Dagnan oraz miejscowy pedagog Zdzisław Karpiński. Skocznię wybudowano z drewna, a zeskok wzmocniono betonowymi elementami. Natomiast punkt konstrukcyjny określono na 30. metrze.

Na Górze Świętego Marcina w Tarnowie odbywały się skoki narciarskie

Skocznię narciarką na popularnej „Marcince” oddano do użytku w 1953 roku. Wówczas odbyło się oficjalne otwarcie obiektu oraz pierwsze zawody, podczas których ustanowiono rekord w długości skoku, który nigdy później miał nie zostać pobity. Najdalej odleciał skoczek z Zakopanego, któremu zmierzono odległość 26. metrów. Jednakże niektóre źródła podają, że najdłuższy skok mógł wynosić nawet 34 lub 36 metrów. Warto wspomnieć, że tego pamiętnego dnia na belce zasiadł również inicjator i jeden z budowniczych – Zdzisław Karpiński, nauczyciel, instruktor Związku Harcerstwa Polskiego oraz działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Tarnowianin oddał skok o długości 19. metrów. Swoich sił na tym obiekcie próbowali również Edward Rusnarczyk, dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz inż. Andrzej Chęciński, pedagog z miejscowego techniku chemicznego i bramkarz klubu piłkarskiego Tarnovia.

Skocznia narciarska przyciągała mieszkańców Tarnowa, którzy chętnie sprawdzali na niej swoje umiejętności. W latach 50-tych i 60-tych były na niej rozgrywane zawody sportowe. W tym czasie funkcjonował również wyciąg narciarski. Zainteresowanie obiektem nie malało też w kolejnym dziesięcioleciu, ale w latach 80-tych podjęto decyzję o przerwaniu jego działalności. Miało to związek z tragicznym wypadkiem, kiedy jeden z mieszkańców miasta nabił się na sanki po wykonanym na nich skoku. W konsekwencji drewniana konstrukcja została rozebrana.

O skoczni narciarskiej na Górze Świętego Marcina przypomniano sobie dopiero w 2002 roku za sprawą sukcesów Adama Małysza w Pucharze Świata. Polskę ogarnęła wtedy „małyszomania”, a skoki narciarskie stały się najpopularniejszą dyscypliną zimową, która gromadziła przed telewizorami miliony widzów. Władze Tarnowa myślały nawet o odbudowie obiektu, ale nie ostatecznie nie doszło do żadnych działań w tym zakresie.

Temat powrotu sportów zimowych do Tarnowa powrócił na początku 2022 roku, kiedy miasto opracowało dokument „Strategia rozwoju miasta – Tarnów 2030”. Jedną z zawartych w nim koncepcji jest budowa stoku narciarskiego na Górze Świętego Marcina.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ: Znasz najdziwniejsze nazwy polskich klubów?

Pytanie 1 z 10
Błękit ...
Sandra Kubicka dała kosza Leonardo DiCaprio? Zdradziła, jaka jest prawda!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE