Tarnów: Klamki, poręcze i domofony. Koronawirus wciąż tam może być

2020-05-22 2:00 Łukasz Grygiel
Koronawirus na elementach wspólnych
Autor: Łukasz Grygiel Odkażanie tzw. elementów wspólnych to obowiązek spółdzielni

Pandemia koronawirusa, przed spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi w Tarnowie, postawiła nie lada wyzwanie. Kontakty między zarządzającymi a mieszkańcami zostały ograniczone. Odbywają się przez telefonu oraz internet. Odwołane zostały też otwarte spotkania, a niektóre z prac w budynkach zostały zawieszone. Największe wyzwanie to jednak odkażanie tzw. elementów wspólnych. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w największej Tarnowskiej Spółdzielni.


Spółdzielnia zaopatrzyła osoby sprzątające w środki ochrony osobistej: maseczki i rękawiczki jednorazowe. Odkażane są też klamki, poręcze, uchwyty do otwierania wind, przyciski w windach oraz domofony.

- To jest robione dwa lub trzy razy dziennie. Staramy się trzymać reżim sanitarny, ale z drugiej strony, nie jesteśmy w stanie – tak jak niektórzy, by sobie tego życzyli – żeby dezynfekcja odbywała się, co pół godziny. To nie jest fizycznie możliwe - mówi wiceprezes Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Kazimierz Kępowicz.

POSŁUCHAJ Kazimierza Kępowicza z Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Domofon
Autor: Łukasz Grygiel Zagrożenie może czyhać również na domofonach

Pracownicy spółdzielni uczulają mieszkańców, aby wychodząc z mieszkania ubierali rękawiczki i mieli maseczki. A jeśli jest to możliwe - zamiast z windy - korzystali ze schodów. Ważne jest też wietrzenie klatki i otwieranie okien.

- To jednak nie jest takie proste. Jedna osoba uchyli okno, a druga zaraz przyjdzie i je zamknie. Poza tym, nie we wszystkich oknach w blokach mamy klamki. To ogranicza możliwość wietrzenia - dodaje Kazimierz Kępowicz.

Drzwi wejściowe
Autor: Łukasz Grygiel Szacuje się, że klamka w czteropietrowowym bloku dotykana jest nawet dwieście razy

Panie sprzątające przebywając w klatce starają się na parterze otwierać drzwi, tak by wymusić cyrkulacje powietrza.

Robocop mierzy temperaturę. "Będzie dobrze" Adama Federa odc. 40

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.