Ratusz Tarnów

i

Autor: Justyna Świderska Czy Starówka doczeka się rewitalizacji?

TARNÓW: Jak ożywić Starówkę? WARSZTATY i KONSULTACJE z mieszkańcami

2022-09-09 11:30

Jak ożywić tarnowską Starówkę? Odpowiedzi na to pytanie będą szukać studenci z całej Polski. Już w poniedziałek (12 września) przyjeżdżają do Tarnowa na tygodniowe warsztaty architektoniczne. W planie są też spotkania i konsultacje z mieszkańcami. W efekcie ma powstać sześć różnych projektów, które będzie można zrealizować.

Ogólnopolskie warsztaty urbanistyczne organizuje, dzięki funduszom norweskim w ramach programu „Tarnów – Nowe Spojrzenie”, Izba Przemysłowo – Handlowa w Tarnowie. Pomysłodawcy zaprosili do udziału w nich trzydzieścioro studentów z jedenastu uczelni z całego kraju. To studenci gospodarki przestrzennej, administracji, architektury i urbanistyki, informatyki, architektury krajobrazu i kierunków pokrewnych. Niektórzy z odległych zakątków Polski, niektórzy pochodzący z Tarnowa, ale studiujący poza rodzinnym miastem, a także część studentów rodzimej Akademii Nauk Stosowanych. Młodzi ludzie mają pomóc w stworzeniu projektów zmian na tarnowskiej Starówce.

POSŁUCHAJ: O warsztatach urbanistycznych mówi Ryszard Nejman z Izby Przemysłowo- Handlowej w Tarnowie

- Przez tydzień studenci będą szukać odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby ożywić tarnowską Starówkę. To mają być koncepcje funkcjonalno-przestrzenne, czyli zarówno zmiany w przestrzeni starego miasta, jak i propozycje działań rewitalizacyjnych. Uczestnicy będą musieli brać pod uwagę ograniczenia konserwatorskie, ale jednocześnie liczymy na świeże i szerokie spojrzenie, nieskażone lokalnymi ograniczeniami finansowymi. W efekcie powstanie 6 koncepcji zagospodarowania tarnowskiej Starówki - mówi Ryszard Nejman z Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, która zorganizowała warsztaty.

Iga Świątek w wielkim finale US Open! Ogromny sukces Polki

Organizatorzy wychodzą z założenia, że zmiany w mieście powinny być konsultowane z mieszkańcami. Dlatego w przyszłym tygodniu zaplanowano aż trzy spotkania otwarte dla wszystkich chętnych. Pierwsze już w poniedziałek (12 września) o godzinie 17:00 w sali C 006 Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Ma to być rodzaj „burzy mózgów”, która naprowadzi studentów na potrzeby zgłaszane przez tarnowian. Kolejne spotkanie zaplanowano w tym samym miejscu w czwartek (15 września) o 16:30. Wówczas studenci przedstawią wstępne propozycje, do których mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi. A kolejne spotkanie odbędzie się w sobotę o 16:00 w sali B 028. Wówczas pokazane zostaną gotowe koncepcje z uwzględnieniem sugestii mieszkańców.

Na prośbę Rady Osiedla Starówka, studenci uczestniczący w warsztatach mają także zaproponować zagospodarowanie skweru byłego burmistrza Tarnowa, Witolda Rogoyskiego. Część pomysłów będzie można zrealizować dzięki pieniądzom z budżetu Rady Osiedla. Pozostałych sześć koncepcji dla całej Starówki trafi do specjalnej publikacji, a ona o urzędników miejskich. Czy którąkolwiek uda się zrealizować? To będzie zależało od finansów i woli władz Tarnowa.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Czy wiesz jakim językiem mówi młodzież? QUIZ

Pytanie 1 z 12
Co oznacza słowo boomer?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE