Tarnów i region: Działają już punkty pobrań wymazów. Kto i kiedy może się zbadać? [AUDIO]

2020-09-22 14:30 Tomek Piszczek
Mobilny punkt pobierania wymazów uruchomiono przy szpitalu Św. Łukasza w Tarnowie
Autor: Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza SPZOZ w Tarnowie Mobilny punkt pobierania wymazów uruchomiono przy szpitalu Św. Łukasza w Tarnowie

Skierować na nie może lekarz, sanepid lub ZUS. Przed szpitalem wojewódzkim imienia Świętego Łukasza w ​Tarnowie można wykonać test na obecność koronawirusa. Badanie jest bezpłatne, a pacjent nawet nie wysiada z samochodu. Placówka uruchomiła mobilny punkt pobierania wymazów. Jego działanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

POSŁUCHAJ, jak działa mobilny punkt pobierania wymazów wyjaśnia Anna Czech, dyrektor Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie

- Ze względu na konieczność zapewnienia pełnego bezpieczeństwa dla pacjentów i pracowników, badanie odbywa się z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego - wyjaśnia Anna Czech, dyrektor Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie. Pacjent przez cały czas pozostaje w samochodzie, poruszając się wyznaczoną drogą. Osoba zgłaszająca się do wymazu musi posiadać maseczkę ochronną oraz dokument tożsamości. Pobranie wymazu trwa kilkanaście sekund.

Bezpłatny test w kierunku koronawirusa w punkcie wymazowym może wykonać osoba:

  • skierowana na test przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
  • która uzyskała elektroniczne zlecenie wykonania testów w związku z podejrzeniem zarażania koronawirusem,
  • która wyjeżdża do sanatorium i posiada skierowanie na badanie widoczne w systemie elektronicznym

Punkt drive-thru ustawiono między parkingiem, a budynkami hotelowymi przy Szpitalu św. Łukasza. Jest czynny codziennie w godzinach 08:30-13:00. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod numer telefonu 14 631 54 15.

Co ważne, zanim taka osoba przyjedzie na miejsce musi uzyskać elektroniczne zlecenie w związku z podejrzeniem zarażania koronawirusem. Dotyczy to także pacjentów, którzy kończą kwarantannę, po otrzymaniu potwierdzenia SMS. Zaś osoby wybierające się do sanatorium powinny wykonać test nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia.

Bezpłatny test w kierunku koronawirusa można wykonać również w punkcie pobrań uruchomionym przy Centrum Zdrowia Tuchów. Jest on czynny codziennie w godzinach od 07:00 do 11:15. W przeddzień pobrania materiału niezbędna jest rejestracja. Rejestrować się można telefonując pod numer 575 546 730 w godzinach od 7:00 do 13:00. Badania wykonywane są przy budynku Oddziału Chorób Wewnętrznych, wejście od strony południowej. 

Co ważne Pacjenci odwiedzający Punkt muszą skorzystać z prywatnego samochodu. Nie można przyjść pieszo ani przyjechać autobusem komunikacji publicznej.

Punkt Drive-thru w Starachowicach