Tarnów: Ekrany w autobusach pokazują możliwe opcje przesiadki

2020-07-10 7:07
MPK - ekrany LCD
Autor: Łukasz Grygiel Ekrany pokazują możliwość przesiadki na najbliższym przystanku

Na ekranach umieszczonych w miejskich autobusach w Tarnowie pojawia się coraz więcej informacji. Pasażerowie od niedawna mogą przeczytać m.in. o liczbie dostępnych rowerów miejskich w pobliżu przystanku. Pomocny okazuje się też system informacyjny o przesiadkach.

Dzięki niemu każdy pasażer dowie się o przesiadkach możliwych na kolejnym przystanku. Pasażer otrzymuje na ekranie LCD w każdym autobusie informacje o numerze linii, kierunku i czasie odjazdu innych autobusów, które przyjadą w ciągu 30 minut na przystanek do którego zmierza.

- Podobne systemy są użytkowane w kilku innych miastach, ale nie podają one zwykle ani kierunku ani czasu do odjazdu autobusów na przystankach. Nasz system jest pod tym względem bardzo wygodny dla pasażerów - tłumaczy szef MPK w Tarnowie Jerzy Wiatr.

POSŁUCHAJ. O NOWYCH MOŻLIWOŚCIACH SYSTEMU MÓWI JERZY WIATR

System informacji pasażerskiej został poszerzony o pierwszą w Polsce integrację MPK-ROWER MIEJSKI. Pasażerowie zbliżając się do stacji Tarnowskiego Roweru Miejskiego, otrzymają informacje o ilości dostępnych tam rowerów.

Dostępność rowerów - autobusy
Autor: Łukasz Grygiel Przed kolejnym przystankiem poajwia się informacja o najbliższej stacji rowerowej

- Autobusy zbliżając się do przystanku, do którego zlokalizowana jest stacja rowerowa wysyła pytanie do serwera operatora systemu rowerowego i prezentuje na ekranie LCD ilość wolnych rowerów. Dodatkowo informacja o dostępności stacji rowerowej nadawana jest przez komunikat głosowy. To jedyny taki system w Polsce – dodaje Jerzy Wiatr.

W Tarnowie funkcjonuje też system do poprawy płynności ruchu drogowego. Kierowca po zauważeniu utrudnień, np. uszkodzony przystanek lub zaparkowany samochód wybiera na ekranie autokomputera odpowiednią opcję, a informacja natychmiast jest przesyłana do dyspozytora MPK oraz do odpowiedniej służby jak Miejskie Centrum Zarządzania Ruchem, ZDiK, Zakład Energetyczny czy Straż Miejska. Dzięki temu służby mogą natychmiast reagować na wszelkie utrudnienia w ruchu w mieście.

Starą myjnie autobusów MPK w Nowym Sączu zastąpi nowoczesna