Tarnów. Dyrektor powiadomił sąd, że matka znęca się nad córką i został postawiony za to przed komisją dyscyplinarną

i

Autor: pl.freepik.com Tarnów. Dyrektor powiadomił sąd, że matka znęca się nad córką i został postawiony za to przed komisją dyscyplinarną

Wiadomości

Dyrektor LO powiadomił sąd, że matka znęca się nad córką. Kuratorium postawiło go przed Komisją Dyscyplinarną

2023-05-26 15:37

Jan Ryba, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie stanął w obronie uczennicy informując Sąd Rodzinny, że prawdopodobnie jest ofiarą własnej matki, która znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Z tarnowskiej prokuratury dowiedzieliśmy się, że faktycznie Danucie Ś. postawiono zarzuty, natomiast decyzją małopolskiego Kuratorium Oświaty, dyrektor stanął za to... przed Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli.

Tarnów. Dyrektor ukarany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie za zgłoszenie, że uczennica jest ofiarą przemocy

Postępowanie dyscyplinarne - taką właśnie "karę" otrzymał dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie za to, że zgłosił do Sądu Rodzinnego, że matka jednej z uczennic prawdopodobnie się nad nią znęca. Okazuje się, że o tym, że w domu rodzinnym dziewczyny dochodzi do niepokojących sytuacji informowali wcześniej w szkole nauczyciele i sami uczniowie. Rodzina licealistki strony ojca, konkretnie ciotka uczennicy, powiadomiła o tym Prokuraturę Rejonową w Dąbrowie Tarnowskiej, która faktycznie postawiła matce dziewczyny zarzuty. Prokuratura posiada informacje, że kobieta znęcała się fizycznie i psychicznie nad córką w okresie od lipca 2019 do sierpnia 2022 roku.

- Sprawa toczy się na różnych płaszczyznach: dyrektora w kuratorium, a matki uczennicy w Sądzie Rodzinnym. Dyrektor powiadomił sąd mając takie, a nie inne sygnały i jako prokuratura uważamy, że postąpił prawidłowo. Nie wkraczamy jednak w to, co robi kurator oraz w kwestie Karty Nauczyciela czy prawa oświatowego. Nas interesuje znęcanie się, jako przestępstwo. Takie zarzuty w toku postępowania przygotowawczego ma postawione matka małoletniej pokrzywdzonej, Danuta Ś. - powiedział nam rzecznik tarnowskiej prokuratury Mieczysław Sienicki.

Za powiadomienie o tej sprawie Sądu Rodzinnego dyrektor III LO, Jan Ryba, oprócz postawienia przed Komisją Dyscyplinarną miał być również zawieszony. W czwartek, 25 maja na sesji Rady Miejskiej w Tarnowie przewodniczący Rady proponował, żeby przyjąć uchwalę w obronie dyrektora, jednak jest to dopiero na etapie interpelacji. Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, wstrzymał się jednak z decyzją zawieszenia dyrektora i wystosował do wojewody Łukasza Kmity pismo, w którym wnioskuje o ponowne rozpatrzenie zarzutów postawionych przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim.

- Uważam, że w świetle faktów ujawnionych przez krajowe i lokalne media, tarnowską prokuraturę i Sąd Rodzinny w Tarnowie coraz bardziej jasnym staje się, że dyrektor Ryba niczym nie zawinił, a wprost przeciwnie –zawiadomienie Sądu Rodzinnego o prawdopodobnej przemocy wobec rodziny było działaniem jak najbardziej poprawnym, zaś nagannym byłoby, gdy tego nie zrobił. I dodać należy, że dyrektor podejmował swoje działania za zgodą jednego z rodziców. Wstrzymanie postępowania dyscyplinarnego wobec Jana Ryby i ponowne rozpatrzenie postawionych zarzutów wydaje się być jak najbardziej na miejscu również dlatego, iż Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Małopolskiego Kuratorium Oświaty o udostępnienie dokumentacji sprawy, którą to dokumentację chce poddać analizie, a następnie podjąć decyzje co do dalszych kroków w tej sprawi. Moim obowiązkiem jako Prezydenta Miasta Tarnowa, będącego organem prowadzącym wymienionej szkoły, jest przede wszystkim działanie na podstawie prawa i w jego granicach. Zawieszenie dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, pana Jana Ryby, w sytuacji niewypełnienia przesłanek powołanego przepisu z punktu widzenia zasady legalizmu, budzi bardzo poważne wątpliwości prawne, w związku tym do czasu jednoznacznego wyjaśnienia stanu faktycznego przez Pana Wojewodę, powstrzymam się od działań w tej sprawie – komentuje Roman Ciepiela.

Sam dyrektor nie komentuje sprawy. Aby uzyskać komentarz małopolskiej kurator oświaty, Barbary Nowak lub rzecznika, kilkukrotnie próbowaliśmy skontaktować się telefonicznie z Kuratorium Oświaty w Krakowie - niestety bezskutecznie. Na stronie Kuratorium pojawiło się natomiast oświadczenie.

- Jako Małopolski Kurator Oświaty oświadczam, że powodem polecenia wszczęcia postępowania w sprawie Dyrektora III LO w Tarnowie było niewykonywanie przez niego zadań z zakresu psychologiczno-pedagogicznej i nierealizowanie zaleceń wydanych w trybie nadzoru pedagogicznego. Nie jest prawdą, jakoby Kuratorium Oświaty w Krakowie miało represjonować Dyrektora III LO w Tarnowie z powodu zawiadomienia organów ścigania o jednej ze spraw - napisała Barbara Nowak.

Z pełną treścią oświadczenia Małopolskiej Kurator Oświaty można zapoznać się TUTAJ.

Młynówka Królewska to najdłuższy park w Polsce. Znajdziemy go w Krakowie [ZDJĘCIA]

Koniec Barw szczęścia. Kasia pozbędzie się najcenniejszej rzeczy Stefana przed śmiercią ojca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE