Tarnów: Blisko 600 dzieci wróci do przedszkoli. Czy placówki są na to gotowe? [WIDEO]

2020-05-22 14:00 Tomek Piszczek

W poniedziałek 25 maja po ponad dwóch miesiącach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa tarnowskie żłobki i przedszkola wznowią działalność. Ostatnie dni i tygodnie upłynęły na przygotowaniu ich do bezpiecznego przyjęcia dzieci. Zgodnie z deklaracjami rodziców tego dnia tylko do przedszkoli ma pójść 599 maluchów. Najwięcej, bo aż 70 do Przedszkola Publicznego nr 34 w Tarnowie. Tam grupy mogą liczyć do 14 osób.

Posłuchaj. O przygotowaniach na przyjęcie dzieci z Urszulą Ciężadło, dyrektorką Przedszkola Publicznego nr 34 w Tarnowie rozmawia Tomek Piszczek

- Jesteśmy przygotowani - mówi Urszula Ciężadło, dyrektorka Przedszkola Publicznego nr 34 w Tarnowie. W salach zostawiliśmy niewiele zabawek. Tylko te, które będą mogły być dezynfekowane na bieżąco. Natomiast w jadalniach pozwijaliśmy dywany, przygotowaliśmy stoliki w bezpiecznych dla dzieci odległościach zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Środki ochrony osobistej dla pracowników są przygotowane. Mamy też płyny potrzebne do dezynfekcji rąk, stołów, zabawek i sprzętów. Także myślę że możemy zaczynać.

Tarnowskie przedszkola gotowe na przyjęcie dzieci

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Nowe zasady w przedszkolach

Rodzice przyprowadzający dzieci do żłobków czy przedszkoli też będą musieli się stosować do nowych zasad sanitarnych obowiązujących w tych placówkach. Nie wszędzie wejdą do budynku. Tam gdzie to będzie możliwe konieczna będzie dezynfekcja rąk. Pracownicy mają mierzyć przybywającym dzieciom temperaturę. Następnie w holu rodzice oddadzą malucha pracownikom placówki, którzy pomogą mu się przebrać i zaprowadzą go do sali. W pozostałych przypadkach trzeba będzie się pożegnać przed budynkiem. Uwaga - dzieci nie mogą zabierać z sobą zabawek.

Sytuacja w Tarnowie

W sumie w tarnowskich przedszkolach przygotowano zgodnie z wytycznymi sanepidu 967 miejsc dla dzieci. Według deklaracji złożonych przez rodziców 25 maja do placówek pójdzie 599 maluchów. Kolejne 107 po 1 czerwca. Koszt dostosowania tych instytucji do wymaganego reżimu sanitarnego przekroczył już 300 tysięcy złotych. Na tym wydatki samorządu mogą się jednak nie skończyć. Zwłaszcza jeśli zajęcia w nowych warunkach trzeba będzie prowadzić dłużej.