10 groszy

i

Autor: Pixabay

Ta dziesięciogroszówka jest warta fortunę! Sprawdź, czy masz ją w domu

2023-01-28 16:04

Czy za 10 groszy można kupić np. czteroletni używany samochód? Oczywiście! Istnieje moneta o takim nominale, która jest warta nawet 20 tysięcy złotych. Mowa o dziesięciogroszówce z czasów PRL-u bez znaku mennicy, której wartość z roku na rok rośnie.

Dziesięciogroszówka warta nawet 20 tysięcy złotych

Peerelowska dziesięciogroszówka z 1973, na której nie zamieszczono znaku mennicy, jest uznawana przez kolekcjonerów za jedną z najrzadszych i najcenniejszych polskich monet. Do dzisiaj niewiele wiadomo o emisji tej dziesięciogroszówki. Wybito ją w komunistycznej Polsce, ale poza granicami kraju, bowiem w słowackiej – wówczas czechosłowackiej – Kremnicy. Nie istnieją też żadne dane z tamtego okresu dotyczące nakładu, a także wskazujące, dlaczego nie trafiła ona do powszechnego obiegu.

Jeszcze kilka lat temu moneta o nominale 10 groszy z 1973 roku bez znaku mennicy była warta około 7-8 tysięcy złotych. Jednakże ta niepozorna moneta w krótkim czasie zanotowała ogromny wzrost wartości. Kolekcjonerzy są za nią w stanie zapłacić nawet 15-20 tysięcy złotych.

10 groszy PRL

i

Autor: Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak - Facebook

Co ciekawe, dziesięciogroszówkę z 1973 roku posiadającą znak mennicy można bez problemu zdobyć na internetowych aukcjach aż za kilkaset złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Sobotnia ortografia. Takie dyktando mają uczniowie w 8 klasie. Ogarniasz?

Pytanie 1 z 13
Wskaż prawidłowe uzupełnienie: Co za pe[?]! [?] dopadła mnie [?], i to w samym środku [?]palnego lata!
Maryla Rodowicz zdradza swoje sekrety w "The Voice Senior"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE