Sypnęło i przymroziło. Zima na drogach regionu – policja apeluje: Noga z gazu! [AUDIO]

2021-01-13 10:26 Justyna Świderska
Zima auto droga
Autor: Justyna Świderska Opady śniegu zaskoczyły kierowców i testują ich umiejętności

Zima po raz kolejny dała o sobie znać w regionie tarnowskim. Po nocnych opadach drobnego śniegu, w wielu miejscach poza miastem na drogach zrobiło się biało i ślisko. Dlatego policja apeluje: zwolnij! Natomiast pieszym mundurowi przypominają o noszeniu elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność i bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg.

Mniejsza prędkość to zimą jedna z podstawowych zasad bezpiecznej jazdy. Zaśnieżone, a więc i śliskie nawierzchnie sprawiają, że droga hamowania zdecydowanie się wydłuża. Warto zachować czujność w pobliżu przejść dla pieszych a także poza miastem, zwłaszcza wieczorem, kiedy pieszych nie brakuje, ale nie zawsze korzystają z odblasków. Policjanci apelują o ich przypinanie, nie tylko ze względu na możliwe kary finansowe, ale przede wszystkim dla poprawy własnego bezpieczeństwa. Nie od dziś wiadomo, że kierowca ma szansę dostrzec przechodnia z odblaskiem ze znacznie większej odległości i ominąć w bezpiecznej odległości. Ważne jest też przygotowanie samochodu do jazdy.

Zima w Bydgoszczy

- Nie wyobrażam sobie jazdy zimą na letnich oponach. Koniecznie trzeba mieć założone „zimówki”. Warto wymienić pióra wycieraczek i sprawdzić ustawienie świateł, tak żeby nie oślepiać kierowców z przeciwka a jednocześnie dobrze widzieć wszystko, co dzieje się na poboczu. Do bagażnika warto wrzucić łopatkę, łańcuchy na koła i linę holowniczą. Mogą się przydać nam albo innemu kierowcy, któremu trzeba będzie pomóc. No i przede wszystkim zadbać o dokładne odśnieżenie samochodu przed wyruszeniem w trasę – przypomina Paweł Klimek z tarnowskiej policji.

POSŁUCHAJ: O czym pamiętać zimą na drodze? - przypomina Paweł Klimek z tarnowskiej policji

Odśnieżając samochód trzeba pamiętać o wszystkich szybach, nie tylko przedniej i tylnej, reflektorach i tablicy rejestracyjnej. Jeżeli szyba przymarznie trzeba poświęcić więcej czasu i odskrobać ją dokładnie, a nie jedynie niewielki otwór dla kierowcy. Za tak niedokładnie przygotowane auto na drodze można zapłacić mandat. Podobnie jak za zamarznięte kawałki śniegu i lodu, które w trakcie jazdy mogą spadać z naszego samochodu i powodować zagrożenie dla pojazdów poruszających się za nami. Problem dotyczy głównie kierowców samochodów ciężarowych, ale zdarza się również w osobówkach.

Tymczasem zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Przypomnijmy, synoptycy w najbliższych dniach w regionie tarnowskim zapowiadają dalsze opady śniegu. Noc z piątku na sobotę ma przynieść siarczysty mróz, nawet 15 stopni poniżej zera mogą pokazać termometry. Warto uważać na drogach i reagować na przypadki osób bezdomnych pozostających bez dachu nad głową.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl