Suma punktów, czy miejsce zamieszkania? Co decyduje o przyjęciu do szkoły?[AUDIO]

2021-06-07 15:14
Szkoła
Autor: geralt/Pixabay/cc0 Na uczniów pierwszych klas czeka ponad dwa tysiące miejsc

„Uczniowie spoza Tarnowa są blokowani i mają mniejsze szanse na dostanie się do wybranej szkoły w Tarnowie”. Takie informacje od pewnego czasu pojawiają się, głównie w mediach społecznościowych, powodując panikę wśród ósmoklasistów i ich rodziców. Czy faktycznie dzieciom z Tarnowa jest łatwiej? Dyrektorka Wydziału Edukacji tarnowskiego Urzędu Miasta rozwiewa wątpliwości.

Rekrutacja do szkół średnich to bardzo gorący czas dla uczniów i ich rodziców. Stresu dostarczył egzamin na zakończenie szkoły podstawowej, a teraz starania o przyjęcie do wymarzonej szkoły. Oliwy do ognia dolały pojawiające się w ostatnich dniach pogłoski, jakoby uczniowie mieszkający poza Tarnowem byli blokowani w procesie rekrutacji i mieli mniejsze szanse na przyjęcie do szkół. To zbulwersowało wiele osób, które dopatrywały się w tym jawnej dyskryminacji dzieci spoza miasta. Jak jest w rzeczywistości? Wątpliwości rozwiewa szefowa Wydziału Edukacji tarnowskiego magistratu.

POSŁUCHAJ: O rekrutacji do szkół średnich mówi Bogumiła Porębska, dyrektorka Wydziału Edukacji UMT

- Suma punktów z ocen i egzaminu ósmoklasisty. Właśnie to, a nie miejsce zamieszkania ucznia, decyduje o tym, czy dziecko dostanie się do wybranej szkoły. Mury tarnowskich szkół są otwarte dla wszystkich chętnych ósmoklasistów. Czy to uczeń z Tarnowa, Tuchowa czy Ciężkowic, nie ma to żadnego znaczenia. Planujemy w Tym roku ponad 1200 miejsc dla uczniów spoza Tarnowa, a w szkołach publicznych w mieście mamy 886 uczniów, więc ponad 2 tysiące miejsc jest przygotowane. Doświadczenie pokazuje, że z roku na rok, ubywa nam uczniów z zewnątrz miasta. W tamtym roku to było około 60 procent, w tym planujemy, że będzie ich około 55 procent, w stosunku do wszystkich pierwszoklasistów. Czyli zapraszamy do szkół więcej uczniów spoza Tarnowa, niż z miasta – mówi Bogumiła Porębska, dyrektorka Wydziału edukacji tarnowskiego Urzędu Miasta.

Taneczne wyzwanie na nowosądeckim Rynku

W nowym roku szkolnym w Tarnowie zostaną otwarte 62 nowe oddziały klas pierwszych. 32 powstaną w liceach ogólnokształcących, a 30 w szkołach technicznych i branżowych. Statystyki pokazują, że zwykle nieco ponad połowa uczniów decyduje się kontynuować naukę w liceach, dlatego tych odziałów ma być więcej. Szkoły techniczne dają takie samo wykształcenie, ale absolwent dodatkowo kończy ją mając zawód w ręce. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się kierunki i zawody poszukiwane na rynku pracy, takie jak automatyk, robotyk, mechatronik, czy elektryk. Na brak zainteresowania nie narzeka także szkoła budowlana, która oferuje takie kierunki jak geodeta, energie odnawialne i budownictwo. Uczniowie wybierają też zawód technologa mody, albo fototechnika. Nie brakuje chętnych, którzy wybierają kierunki gastronomiczne.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE