Stare piece ZOSTAJĄ z nami na dłużej? Mieszkańcy mogą się WYPOWIEDZIEĆ

2022-08-16 10:05
Wicemarszałek zaprosił mieszkańców powiatu tarnowskiego na konsultacje
Autor: Wojciech Gardoń

Termin wymiany kopciuchów kończy się wraz z bieżącym rokiem – tak wynika z obecnej uchwały antysmogowej. Jednak dla Małopolski jest w tej sprawie proponowana zmiana. Oznacza to, że stare piece mogą z nami zostać przez kolejny rok. Do 23 sierpnia mieszkańcy mają okazję, żeby wypowiedzieć się na ten temat w konsultacjach społecznych.

Termin wymiany kopciuchów przesunięty o rok?

Jeszcze niedawno nikt nie spodziewał się takiego wzrostu cen węgla i gazu. Tymczasem nadchodząca zima może być szczególnie trudna dla kogoś, kto ociągał się z wymianą pieca. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców, którzy w swoich domach posiadają tzw. kopciuchy, czyli kotły bezklasowe. Według obecnej uchwały antysmogowej te mogą być użytkowane jeszcze przez kilka miesięcy. Od 1 stycznia 2023 legalne będą bowiem tylko piece co najmniej 3 klasy.

W tej sprawie proponowana jest jednak zmiana dla województwa małopolskiego. Zgodnie z przygotowywanym projektem termin wymiany kopciuchów może zostać przesunięty o 12 miesięcy. Oznacza to że również mieszkańcy powiatu tarnowskiego mogliby korzystać ze starych pieców przynajmniej do końca 2023 roku.

– Nasze społeczeństwo rzeczywiście odczuwa niepokój, czy przed nadchodzącą zimą będą w stanie zabezpieczyć grzanie mieszkań. Koszty planowanych działań termomodernizacyjnych, wymiany instalacji, poprawy efektywności grzania – czy to wszystko będzie do udźwignięcia? Dlatego zarząd województwa zdecydował, żeby zapytać mieszkańców, czy najbliższy termin zakończenia okresu przejściowego dla pieców bezklasowych należy przesunąć o rok – wyjaśnia Józef Gawron, Wicemarszałek Małopolski.

W trakcie spotkania z wicemarszałkiem ze strony samorządowców padły propozycje, żeby w projekcie zmian uchwały uwzględnić piece kaflowe oraz możliwość spalania drewna. Pojawiły się również postulaty, żeby termin wymiany starych pieców przedłużyć o więcej niż rok.

Na ten temat mogą się również wypowiedzieć mieszkańcy, biorąc udział w konsultacjach społecznych. Mają na to czas do 23 sierpnia. Uwagi na temat zmiany uchwały antysmogowej można zamieszczać TUTAJ.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Quiz prawda czy fałsz o życiu

Pytanie 1 z 11
Krokodyle łzy to szczery płacz
SZOK! Polki zgarnęły wszystkie medale we wspinaczce sportowej podczas ME w Monachium!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE