Recepcja

i

Autor: Bogusław Kornaś

Stan wojenny, dzień bez „Teleranka” i Jacek Dukaj. Debiutancka płyta RECEPCJI miesza historię z literaturą

2022-09-06 14:09

Recepcja, jeden z najciekawszych zespołów tarnowskiej sceny rockowej, obchodzi 10-lecie istnienia. Jest to wyjątkowy jubileusz, gdyż w tym roku grupa mogła zaprezentować szerokiej publiczności, podczas koncertów w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie, materiał z debiutanckiej płyty „Dla zgody pięść (miecz, ogień)”, która ukazała się w wersji fizycznej pod koniec 2021 roku.

Muzyczna opowieść o stanie wojennym

Recepcja, jeden z najciekawszych zespołów tarnowskiej sceny rockowej, obchodzi 10-lecie istnienia. Jest to wyjątkowy jubileusz, gdyż w tym roku grupa mogła zaprezentować szerokiej publiczności, podczas koncertów w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie, materiał z debiutanckiej płyty „Dla zgody pięść (miecz, ogień)”, która ukazała się w wersji fizycznej pod koniec 2021 roku.

„Dla zgody pięść (miecz, ogień)” jest albumem koncepcyjnym, inspirowanym powieścią „Wroniec” pochodzącego z Tarnowa pisarza Jacka Dukaja. Muzyczna opowieść Recepcji, podobnie jak akcja literackiego pierwowzoru, rozpoczyna się 13 grudnia 1981 roku, czyli w dniu, w którym generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Punktem wyjściowym albumu jest utwór „Teleranek” odnoszący się do sytuacji, która miała miejsce w niedzielny poranek, kiedy zamiast emisji popularnego programu dla dzieci w telewizji można było obejrzeć przemówienie generała Jaruzelskiego, rozpoczynające się od pamiętnych słów: „Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią...”. Brak emisji „Teleranka” stał się dla dzieci stanu wojennego symbolem utraconej wolności.

– Z rozmaitych inspiracji muzycznych, często dalekich stylistycznie, ale mających jakiś wspólny rdzeń, powstała chęć w mojej głowie (czy sercu?), żeby mieć zespół z pogranicza rocka i punka. Szukałem konkretnego pomysłu, który połączyłby pewną romantyczność z dynamicznym rockowym brzmieniem i zadziorną, agresywną stylistyką. Kiedy wpadła mi w ręce książka Dukaja, po jej przeczytaniu wiedziałem, że od tego zacznę i napisałem tekst do „Teleranka”. Do niego skomponowałem melodię i wstępny aranż, a następnie zaplanowałem serię kolejnych utworów, które będą do zrobienia. Zaprosiłem do współpracy Bogusława Kornasia, który napisał parę tekstów i uzupełnił całą wizję, np. o konieczność stworzenia piosenki o działaczach ruchu Solidarności. Tak powstał materiał na całą płytę, która ostatecznie ujrzała światło dzienne w 2021 roku – wspomina Rafał Halski, lider Recepcji.

„Dla zgody pięść (miecz, ogień)” jest płytą intertekstualną, przesiąkniętą szarością komunistycznej Polski oraz baśniową stylistyką „Wrońca” Jacka Dukaja. Znajdujące się na niej utwory opowiadają o utraconym dzieciństwie, wędrówce bohaterów ciemnymi ulicami PRL-u w poszukiwaniu kolorów, będących symbolem lepszego życia, uniwersalności historii, a także o rozczarowaniu odzyskaną wolnością, opartą w dobie transformacji ustrojowej na napływającej zza Oceanu kulturze obrazkowej.

Debiutancka płyta Recepcji została nagrana w składzie: Konrad Molczyk (wokal), Przemek Wózek (perkusja), Mateusz Mytnik (bas) i Rafał Halski (gitara).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. II wojna światowa. Sprawdź, co wiesz o największym konflikcie zbrojnym w historii

Pytanie 1 z 10
1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. Kto był wówczas Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych?
Zapomniane utwory, które zyskały kolejne życie przez TikToka. Są starsze niż myślisz!