Sprzęt RTV, ubrania, meble. Nielegalne wysypiska śmieci w gminie Tarnów [AUDIO]

2021-04-08 15:31 Justyna Świderska
Śmieci
Autor: Justyna Świderska Przybywa nielegalnych wysypisk śmieci w regionie

Zaczyna się wiosna, a z nią wiosenne porządki. Niestety, wraz z nimi w regionie pojawiają się nowe, dzikie i nielegalne wysypiska śmieci. Odpady są tu zostawiane nawet przez mieszkańców odległych miejscowości poza powiatem tarnowskim. Kontrolą podejrzanych miejsc zajmuje się Straż Gminna. Posypały się pierwsze mandaty.

Zamiast na wysypisko śmieci trafiają do rowów, lasów i na pola. Na odpady różnego rodzaju można nieoczekiwanie natrafić w całym regionie. I nie są to rzeczy przygotowane na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, tylko porzucone przez właścicieli. Wszystko po to, by zaoszczędzić 100, 200, lub 400 złotych za zostawienie ich w miejscu do tego przeznaczonym. Tymczasem wiele ze znajdowanych w terenie śmieci można oddać zupełnie za darmo.

POSŁUCHAJ: O nielegalnych wysypiskach śmieci mówi Arkadiusz Łucarz, szef Straży Gminnej Tarnów

- Zdarzają się odpady poremontowe, pudła z telewizorów, bo to co dało się sprzedać szybko znika. Dużo jest pozostałości po naprawach samochodów, maski, zderzaki, drzwi, błotniki, przeróżne rzeczy. Czasem stoi jeden, czasem dwa worki. Kiedyś nad Dunajcem znaleźliśmy 16 worków z ubraniami. W jednym przypadku okazało się, że śmieci do Koszyc Małych przywiózł tutaj mieszkaniec Brzeska. Odpady lądują zwykle w pobliżu rzek, Dunajca i Białej. Staramy się na bieżąco patrolować, sprawdzać takie miejsca, bo często same śmieci i wyrzucone z nimi na przykład dokumenty mogą wskazać winowajcę. Trzeba się jednak spieszyć, bo deszcz czy śnieg mogą skutecznie uniemożliwić namierzenie właściciela – tłumaczy Arkadiusz Łucarz, komendant Straży Gminnej Tarnów.

Ustawili jeże przy drodze

W ustalaniu sprawców pomagają mieszkańcy, którym przeszkadza takie szkodzenie środowisku, a także fotopułapki. Kiedy uda się ustalić właściciela odpadów, musi się on liczyć z mandatem w wysokości 500 złotych. Zwykle przystają na zapłatę i samodzielnie uprzątają potem zanieczyszczony teren na własny koszt. W innym przypadku sprawa trafia do sądu, a ten może zasądzić grzywnę, nawet do 5 tysięcy złotych. Urzędnicy przypominają, że na terenie gminy Tarnów odpady komunalne odbierane są spod posesji. Odpady posegregowane, mieszkańcy gminy Tarnów mogą nieodpłatnie oddać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tarnowie przy ul. Kąpielowej 4b i ul. Komunalnej 31. Z kolei przeterminowane leki przyjmują apteki w Koszycach Małych i Nowodworzu.

Warto pamiętać, że nie tylko tworzenie dzikich wysypisk jest zabronione. Odpadów nie wolno również spalać w ogniskach, które pewnie wraz z nadejściem wiosny będą się coraz częściej pojawiać w regionie. Palenisko nie może się znajdować bliżej, niż 4 metry od sąsiedniej działki. Od granicy lasu musi je dzielić co najmniej 100 metrów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl