Spalarnia straciła szansę na szybkie finansowanie. Prezydent i MPEC mają związane ręce

2021-07-07 1:00
MPEC Tarnów
Autor: Łukasz Grygiel Czy to koniec marzeń o szybkiej budowie spalarni?

- Nie rezygnujemy z planów budowy spalarni – zapewnia prezydent Tarnowa. Pytany jednak o możliwe źródła finansowania tej inwestycji, nie jest w stanie wskazać żadnych pewnych. Czy wieloletnie starania poprzedniego prezesa MPEC o budowę spalarni pójdą na marne?

Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opuścił grono akcjonariuszy. To po tym, gdy Gmina miasta Tarnowa nie zgodziła się się na zmiany w statusie. Miejska spółka, z tytułu umarzanych akcji, będzie musiała wypłacić Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 37 milionów złotych!

- Spółka gromadziła te fundusze od dłuższego czasu i nie są to środki, które mogłyby być użyte na inny cel niż budowa spalarni. Nie jest to niespodziewane wydarzenie, nie narusza w sposób istotny kapitału spółki – zapewnia prezydent Tarnowa.

Miasto ma teraz niewątpliwie problem, bo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zrezygnował równocześnie z chęci udzielenia Tarnowowi dotacji i pożyczki na łączną kwotę 165 milionów złotych. Pieniądze miały zasilić budowę olbrzymiej i nowoczesnej spalarni odpadów.

- Nie jest możliwe, aby mówić dzisiaj o możliwości rozpoczęcia budowy spalarni, ponieważ spółka nie posiada zasadniczych dokumentów w tej sprawie. Chodzi przede wszystkim o brak prawomocnej decyzji środowiskowej. Decyzję uchylił naczelny sąd administracyjny. Spółka czeka na uzasadnienie wyroku, aby móc się do tego odnieść i nanieść poprawki. Decyzja środowiskowa jest podstawowym dokumentem umożliwiającym projektowanie obiektu - mówi Roman Ciepiela.

Tymczasem prezydent Tarnowa coraz częściej wspomina o samodzielnej lub wspólnej (z miastem) możliwości budowy spalarni przez Grupę Azoty. Powstać ma nawet specjalny zespół prowadzący rozmowy w tej sprawie. Inna opcją mogą być pieniądze pozyskane w ramach tzw. Polskiego Ładu, czyli planu wsparcia rządu na czas po pandemii. Konkretów jednak na tym etapie brakuje. Plany budowy spalarni mogą odwlec się w czasie. Zarząd MPEC ma związane ręce i nie zrobi żadnego kroku w przód bez uzyskania decyzji środowiskowej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE