Spada bezrobocie w Tarnowie, w regionie niewielki wzrost

2022-01-19 11:30
Urząd Pracy
Autor: Łukasz Grygiel

Końcem grudnia liczba osób bez pracy zmniejszyła się w mieście o kilkadziesiąt osób. W powiecie tarnowskim natomiast przybyło prawie 40 osób. Zarówno w Tarnowie, jak i w regionie w porównaniu do sytuacji sprzed roku bezrobotnych cały czas ubywa.

O ponad 2 tysiące osób spadła liczba bezrobotnych w Tarnowie i powiecie w ciągu roku. Zarejestrowanych w tarnowskim pośredniaku jest prawie 6,5 tysiąca. Specjaliści przewidują, że w tym roku wzrostu bezrobocia już nie będzie. Najwięcej bezrobotnych jest po 50- tce i do 30. roku życia. Stanowią ponad 52 procent wszystkich zarejestrowanych w tarnowskim pośredniaku. Jak mówi Angelika Bilska z Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie, ofert pracy jest też coraz więcej. Ruszyły właśnie dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Można też skorzystać ze stażów. Najtrudniej pracodawcom znaleźć pracowników do prac na budowach. Pracownicy, nawet niemający większych kwalifikacji czy umiejętności, w pracach budowlanych są rozchwytywani. Wciąż jednak oferty pracodawców poszukujących przez tarnowski pośredniak pracowników są z reguły niewiele wyższe od najniższej minimalnej płacy.

- Patrząc od lutego 2021 roku, kiedy bezrobocie wynosiło ponad 8,5 tysiąca, w tym momencie jest niższe o ponad 2 tysiące osób. To oznacza, że ta sytuacja na naszym lokalnym rynku pracy nie jest taka bardzo zła, jak się spodziewaliśmy w tym okresie dużej pandemii. Liczymy na to, że ta sytuacja, jeżeli nie wystąpią jakieś inne czynniki zewnętrzne, nie będzie się pogarszać już w tym roku. - W marcu, kiedy rozpoczną się nabory na stanowiska budowlane, wówczas bezrobocie będzie znów spadać, taka jest tendencja od lat. Jeśli chodzi o oferty pracy, na koniec roku wpłynęło o ponad 1100 więcej. Bardzo dużo osób podjęło też zatrudnienie, bo blisko 60 procent ogółu osób wyłączonych z ewidencji, to były osoby, które podjęły zatrudnienie - mówi Angelika Bilska, zastępca dyrektora ds. Rynku Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie.

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Czy on będzie dobrym ojcem? Przetestuj swojego partnera

Pytanie 1 z 10
Ostatnio wspomniałaś, że chciałabyś mieć dziecko... Jak zareagował Twój partner?
Drożyzna w Warszawie. Fryzjerzy podnoszą ceny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE