urząd skarbowy podatki fiskus

i

Autor: Andrzej Bęben Skarbówka sprawdzi stan Twojego konta! Zmiany w przepisach już 1 lipca

Wiadomości

Skarbówka będzie widziała każdą fakturę w czasie rzeczywistym. Przedsiębiorcy mają się czego bać?

2023-06-14 14:49

Pod koniec maja 2023 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającej Krajowy System e-Faktur. Postanowiono, że będzie on obowiązywał od 1 lipca 2024 roku, a pół roku później obejmie również przedsiębiorców zwolnionych z podatku. Oznacza to, że Urząd Skarbowy będzie miał wgląd do wszystkich faktur wystawianych online w czasie rzeczywistym. Za popełniane błędy oraz omijanie systemu będą grozić kary, co wzbudza kontrowersje wśród firm, które obawiają się niesprawiedliwego traktowanie przez fiskus.

Krajowy System e-faktur. Urząd Skarbowy będzie miał dostęp do faktur wystawianych w czasie rzeczywistym

Od 1 lipca 2024 roku w Polsce będzie obowiązywał Krajowy System e-Faktur, który spowoduje, że wszystkie faktury wystawiane online w czasie rzeczywistym będą widziane przez skarbówkę. Przedsiębiorcy, jak donosi serwis finansowy Money.pl, obawiają się, że nowe narzędzie będzie służyć nie tylko do poszukiwań przestępców, ale również do gnębienia firm. Ministerstwo Finansów próbuje jednak uspokoić właścicieli firm.

Przewidywana kara dla przedsiębiorców, jak informuje Money.pl, którzy nie wprowadzą faktury do Krajowego Systemu e-Faktur, wynosi 100 proc. wartości naliczonego podatku z faktury lub 18,7 proc. wartości całej faktury. Będą nią również objęte firmy, które nie ustrzegą się błędów w czasie wystawiania faktur

Zdaniem przedsiębiorców oraz ekspertów finansowych pieniądze, które Ministerstwo Finansów przeznaczyło na uruchomienie KSeF, zwrócą się bardzo szybko, oczywiście kosztem przedsiębiorców. Mowa o kwocie 23,1 miliona złotych. System, jak zakładają, będzie narzędziem do zarabiania pieniędzy przez Administrację Państwową. Ucierpią na tym firmy, które wystawiają faktury, a te, które tego nie robią nie odczują żadnego nacisku.

Krajowy System e-Faktur. Ministerstwo Finansów uspokaja przedsiębiorców

Krajowa Izba Doradców Podatkowych podkreśla, że każdy popełniony przez przedsiębiorców błąd będzie dotkliwie karany. Natomiast kary mogą się kumulować za sprawą różnych już obowiązujących przepisów. Oznacza to, że firma za nieprawidłowo wypełnioną fakturę w systemie będzie mogła zapłacić nawet kilka kar.

Jednakże Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że przez pierwsze pół roku przedsiębiorcy nie poniosą kary za błędy popełnianie w Krajowym Systemie e-Faktur. Z kolei od stycznia 2025 roku kary będą miarkowane, czyli zależne m.in. od stopnia popełnionej przez podatnika nieprawidłowości. Skarbówka będzie mogła też odstąpić od nałożenia sankcji.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Piekło, Syberia, Betlejem. Oto najzabawniejsze nazwy miejscowości w Małopolsce! [GALERIA]

Quiz. Przy tych przebojach bawiono się na imprezach w PRL. Jak dobrze pamiętasz tamte piosenki?

Pytanie 1 z 10
Jerzy Połomski w piosence „Cała sala śpiewa z nami” z płyty „Daj!” z 1968 roku śpiewa: „Siedział pan, smętny pan, Taki, co to...”:
Pierwszy trener Igi Świątek wskazuje element, który ją wyróżniał. "Ewenement"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE