Skanuje chmury i w porę ostrzeże. Nowoczesny radar meteo rozpoczął pracę [AUDIO, ZDJĘCIA]

2021-06-09 15:14

To finał blisko dziesięcioletnich starań. W Falkowej w gminie Ciężkowice w środę, 9 czerwca 2021, oficjalnie uruchomiono Lokalny System Ostrzegania Powodziowego. Jego sercem i najważniejszym elementem jest nowoczesny radar meteorologiczny, który pozwoli z wyprzedzeniem przewidywać zagrożenie i ostrzegać mieszkańców przed wielką wodą.

Nowoczesne urządzenie zainstalowano w Falkowej w gminie Ciężkowice. Znajduje się 500 metrów nad poziomem morza. Radar skanuje niebo, przesyła dane do komputera i na tej podstawie system obliczeniowy jest w stanie przewidzieć nadchodzące zagrożenie związane z opadami deszczu. Dodatkowo cały system został doposażone we wodowskazy i kamery. Wszystko razem ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców powiatu tarnowskiego. Dzięki radarowi zbliżającą się wielką falę będzie można przewidzieć już na 48 godzin przed wystąpieniem realnego zagrożenia. To pozwoli służbom ratunkowym i mieszkańcom lepiej przygotować się na wypadek powodzi. Da czas, niezbędny do zabezpieczenia domów, zwierząt, dobytku i ludzi.

POSŁUCHAJ: O systemie ostrzegania powodziowego mówi Wiesław Gadziała ze starostwa powiatowego w Tarnowie

- Mówiąc obrazowo, program komputerowy bazując na prognozach i skanach nieba, dokonuje precyzyjnych obliczeń. Dzięki temu wiemy, ile tego deszczu spadnie, gdzie i kiedy wystąpią opady, czy woda, która trafi do zlewni zmieści się w korycie rzeki, czy też będzie jej na tyle dużo, że się nie pomieści, wystąpi z brzegów i zaleje okoliczne domy – mówi Wiesław Gadziała, dyrektor Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Pacjent wpadł w dziką furię i zdemolował SOR w Miechowie

Lokalny System Ostrzegania Powodziowego pomoże monitorować sytuację w dwóch głównych rzekach regionu: Dunajcu i Białej Tarnowskiej. Ale dzięki zbieranym przez radar informacjom będzie można także w porę zapobiegać tak zwanym powodziom błyskawicznym, które pojawiają się w przypadku krótkich, ale bardzo intensywnych opadów na danym terenie. Wówczas zagrożenie stanowią najczęściej małe, lokalne potoki, którymi na co dzień przepływa niewielka ilość wody.

Z systemu będą korzystać służby ratunkowe, straż pożarna i jednostki ochotnicze, które najszybciej pojawiają się w miejscu zagrożenia. Ale dostęp do danych może mieć każdy mieszkaniec powiatu. Wystarczy wejść na stronę LSOPbiala.pl. Tam, korzystając z intuicyjnego menu, albo pomocy samouczka, można analizować dane, również pogodowe. Te informacje nie tylko ostrzegą przed zagrożeniem, ale dadzą precyzyjną informację o pogodzie, jakiej można się spodziewać w najbliższych dniach. Dzięki temu można na przykład lepiej planować weekendowe wycieczki. Dodatkowo, każdy chętny mieszkaniec powiatu może na wspomnianej stronie wybrać w menu opcję POWIADOMIENIA. Wówczas będzie sms-owo lub mailowo otrzymywał generowane przez system powiadomienia i ostrzeżenia o zbliżającej się powodzi.

Przypomnijmy, starania o uruchomienie Lokalnego Systemu Ostrzegania Powodziowego w powiecie tarnowskim trwały w sumie blisko 10 lat. Decyzja o konieczności zrealizowania tej inwestycji zapadła po pamiętnej powodzi z 2010 roku. Wówczas najmocniej ucierpieli mieszkańcy Tuchowa, kiedy z powodu wysokiego stanu wody zalane zostały domy wzdłuż ulicy Daszyńskiego. Inwestycję zrealizowano w dwóch etapach, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. W sumie system kosztował około 4 milionów złotych. Na zakup samego radaru starostwo wydało 700 tysięcy złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy publikujesz zdjęcia dzieci w Internecie?