Serce i płuca badają... smartfonem. Lekarze z Tarnowa testują bezprzewodowe stetoskopy [WIDEO]

2020-10-06 14:30

Lekarze z Tarnowa mają bezprzewodowe stetoskopy. W ten sposób łatwiej będzie im badać pacjentów z koronawirusem. Tarnowski szpital „Szczeklika” otrzymał je w ramach pilotażowego projektu. A już teraz na ESKA Tarnów, zobaczcie jak działają te urządzenia!

Bezprzewodowe stetoskopy to innowacyjne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Tarnowski szpital „Szczeklika” otrzymał je w ramach pilotażowego projektu. Jest on jedną z dwóch pierwszych w Polsce placówek mogących korzystać z tych urządzeń.

Lekarze z Tarnowa mają bezprzewodowe stetoskopy

- Tego typu urządzenia pozwalają zmniejszać ryzyko chociażby zakażenia personelu medycznego, w momencie kiedy mamy do czynienia z tzw. pacjentem covidowym. Rozwiązania techniczne są dostępne i w zasięgu ręki każdego lekarza i każdej pielęgniarki. Do obsługi tego urządzenia wystarczy smartfon, a nie jakaś skomplikowana centrala techniczna – tłumaczy Rafał Kiliński prezes TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.

Pięć bezprzewodowych stetoskopów trafi m.in. do pacjentów z oddziału pulmonologi i kardiologii. Posłużą też badaniu osób, które są odizolowane z powodu podejrzenia koronawirusa.

- Urządzenia stetoskopowe zostały wymyślone ponad sto lat temu. Wymagały do tej pory bezpośredniego kontaktu personelu z pacjentem. Osoba, która wykonywała badanie musiała podejść na odległość 40 centymetrów do pacjenta i prosić go o głębokie wdechy i głębokie wydechy, a czasami też kaszlnięcie. Nie było to higienicznie bezpieczne– mówi Paweł Blicharz zastępca dyrektora Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.

POSŁUCHAJ JAK DZIAŁAJĄ BEZPRZEWODOWE STETOSKOPY
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE