Kultura

Samochody, samoloty i pociągi. Galeria Baza w Tarnowie zaprasza na wystawę

2023-04-26 15:07

Rower Wigry, autobus „ogórek”, czy myśliwiec Spitfire z czasów II wojny światowej. Wszystkie te maszyny znajdziecie na wystawie „Koszulka z CPN-u”, pokazywanej w Galerii Baza w Tarnowie. To prace graficzne Mariusza Foltaka.

Te rysunki są wykonywane ręcznie, bez użycia komputera. Widać na nich pojedyncze pociągnięcia ołówka, flamastra i pędzla, bo część z nich to akwarele. Artysta Mariusz Foltak uwiecznia maszyny – pojazdy, które rysuje i koloruje z niesamowitą dbałością o szczegóły.

- Wystawa nosi tytuł „Koszulka z CPN-u”. Pokazywane tu prace nie miały być wystawiane. Mariusz maluje te obrazy, to są głównie akwarele, potem są one skanowane i umieszczane na koszulkach. Uwiecznianie pojazdy i maszyny najczęściej już wiele lat temu zeszły z taśm produkcyjnych, czas ich świetności przypada na czasy PRL-u, kiedy stacje benzynowe to były popularne CPN-y i na tym polega związek z tytułem naszej ekspozycji. Są tu kolorowe samochody, rowery, traktory, pociągi czy autobusy. Ale jest też seria czarno-biała, wykonana tylko ołówkiem, pojazdów wojskowych. Nie wiem czy to zamierzone, ale jest pewien efekt surowości tych maszyn wojskowych – mówi Katarzyna Nalezińska z Galerii Baza w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: mówi Katarzyna Nalezińska z Galerii Baza w Tarnowie

Większość pojazdów jest malowana bez tła. To zabieg techniczny, który ułatwia przeniesienie wzoru na dowolną powierzchnię. Wyjątek stanowi pokazywany na wystawie myśliwiec z czasów II wojny światowej. Spitfire został przez autora podarowany w prezencie i przed przekazaniem Mariusz Foltak domalował tło.

Doda o swoich pierwszych Fryderykach. Wspomniała o nieprzychylności branży!

Dla widzów odwiedziny w Galerii BAZA to teraz rodzaj sentymentalnej podróży do przeszłości. Wielu odnajdzie tu pojazdy, które kiedyś mieli, albo którymi podróżowali. Tak jest między innymi z obrazkiem, na którym widnieje rower - składak Wigry 3, dawniej bardzo popularny prezent na I Komunię dla dzieci. Są też rysunki pociągów i autobusów, między innymi popularnego niegdyś „ogórka”, którym podróżowało się na szkolne czy zakładowe wycieczki.

Obok obrazów na kartkach na wystawie prezentowana jest również specjalna gablota, w której można oglądać użytkowe wykorzystanie tych projektów. Są tam rzeczy codziennego użytku, jak koszulki, wdzianko dla niemowlaka, torba na zakupy, etui na telefon czy opakowanie czekoladek. Na wszystkich są projekty Mariusza Foltaka. Wystawa zatytułowana „Koszulka z CPN-u” będzie czynna w Galerii BAZA przy Rynku 15 w Tarnowie jeszcze do końca maja. Galeria nie ma stałych godzin otwarcia, dlatego najlepiej je sprawdzać na bieżąco na profilu FB placówki.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Legendarne teksty matek do dzieci. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 12
Gdy matka pytała: "Na co czekasz?", to retoryczna odpowiedź, której sama udzielała brzmiała:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE