UMT spalarnia

i

Autor: Justyna Świderska Są pieniądze na budowę spalarni odpadów w Tarnowie

250 milionów dla MPEC

Są pieniądze na budowę spalarni odpadów w Tarnowie. Co z decyzją środowiskową?

2023-03-23 16:07

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dofinansował planowaną inwestycję. 75 mln to bezzwrotna dotacja, natomiast 175 mln zł to niskooprocentowana pożyczka. Wytwarzana w wyniku spalania energia będzie zasilała miejską sieć ciepłowniczą. Ale ostatecznej decyzji środowiskowej nadal brak.

Starania o budowę w Tarnowie ekologicznej spalarni odpadów trwają od lat. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej złożyło w 2017 roku. Pozytywną decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska udało się uzyskać w czerwcu 2018 roku, jednak odwołało się od niej Towarzystwo na rzecz Ziemi. To doprowadziło do uchylenia decyzji środowiskowej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który nakazał uzupełnienie dokumentacji. Natomiast Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska orzekła, że raport oddziaływania instalacji na środowisko musi ponownie przejść konsultacje społeczne i dopiero wówczas decyzja środowiskowa ponownie zostanie wydana. Na razie wciąż jej nie ma.

- Dofinansowanie NFOŚ zamyka kwestie finansowania tej ważnej dla miasta inwestycji. To postępowanie nie było zależne od braku ostatecznej decyzji środowiskowej dla wykonania spalarni odpadów, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska mógł zdecydować o przyznaniu pieniędzy – wyjaśnia Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

POSŁUCHAJ: mówią Roman Ciepiela - przezydent Tarnowa i Tadeusz Sieńczak - prezes MPEC Tarnów

W marcu 2023 roku zapadła decyzja, że projektowana spalarnia otrzyma dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Kwota dofinansowania wyniesie 250 mln zł, z czego 75 mln zł to bezzwrotna dotacja, natomiast 175 mln zł to nisko oprocentowana pożyczka.

- O środki na tą inwestycję staraliśmy się od ubiegłego roku. Mamy ostateczną decyzję. Szacowane nakłady to jest 250 milionów złotych. Dotacja i pożyczka to są bardzo dobre źródła finansowania. W tej chwili pozostaje tylko oczekiwać, że dostaniemy decyzję środowiskową. Mamy nadzieję, że jak najszybciej zostanie wydana. W umowie mamy wpisany warunek, że w ciągu roku od podpisania umowy musimy uzyskać decyzję ostateczną. Są na to duże szanse, ponieważ decyzja przeszła już drogę sądową, więc myślę, że nic nowego strony protestujące nie wymyślą, aby tę decyzję cofnąć – mówi Tadeusz Sieńczak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie.

Planowana do budowy w Tarnowie instalacja ma powstać obok obecnego obiektu MPEC-u na Piaskówce, przy ul. Spokojnej. Będzie ekospalarnią, czyli nowoczesną i bezpieczną dla środowiska elektrociepłownią. Po uruchomieniu inwestycji, ponad 30 procent ciepła docierającego do mieszkań w Tarnowie, miałoby powstawać w efekcie spalania odpadów. Paliwem w tarnowskiej ekospalarni będą wytwarzane przez mieszkańców, nienadające się do recyklingu, przetworzone odpady komunalne, tzw. paliwo pre-RDF, które obecnie są wywożone z Tarnowa i służą jako paliwo m.in. dla cementowni. Rocznie ekospalarnia będzie mogła przetworzyć 40 tys. ton odpadów. Dzięki temu spalanie węgla w miejskiej ciepłowni będzie można ograniczyć o około 14 tysięcy ton rocznie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ: Jak dobrze znasz polskie punkowe przeboje?

Pytanie 1 z 12
1. Śruba z piosenki Big Cyca "Tu nie będzie rewolucji" w pewnym momencie zgolił irokeza i zatrudnił się jako...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE