telefon

i

Autor: Pixabay

Rząd nakłada nowe przepisy na operatorów komórkowych. Będą blokować SMS-y wyłudzające dane

2023-02-15 12:43

Rząd, podczas posiedzenia, które odbyło się 14 lutego 2023 roku, przyjął ustawę nakładającą na operatorów komórkowych obowiązek blokowania SMS-ów oraz połączeń głosowych mających na celu wyłudzanie danych od użytkowników telefonów. Regulacja ma zapobiegać takim zjawiskom jak spoofing i smishing.

Operatorzy komórkowi będą blokować SMS-y i połączenia głosowe wyłudzające dane

We wtorek, 14 lutego 2023 roku, polski rząd przyjął ustawę, która nakłada na operatorów komórkowych obowiązek blokowania SMS-ów oraz połączeń głosowych wyłudzającym dane. Chodzi przede wszystkim, jak informuje telekomunikacyjny serwis informacyjny Telepolis.pl, o zwalczanie działalności oszustów, którzy podszywają się pod różnego rodzaju podmioty takie, jak: operatorzy komórkowi, banki, serwisy streamingowe, kurierów, dostawców czy firmy oferujące sprzedaż energii elektrycznej lub gazu.

Przyjęta przez rząd ustawa ma zapobiec rozprzestrzenianiu się spoofingu, będącego rodzajem ataku, w którym oszuści podszywają się pod banki, instytucje i urzędy państwowe, firmy czy osoby fizyczne w celu wyłudzenia od potencjalnych ofiar danych lub pieniędzy; oraz smishingu (SMS phishing), będącego atakiem socjotechnicznym polegającym na rozsyłaniu SMS-ów, które mają skłonić użytkowników telefonów komórkowych do podjęcia określonego działania.

Projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej nakłada na operatorów komórkowych obowiązek blokowania wiadomości SMS oraz połączeń głosowych od oszustów, którzy podszywają się pod osoby, firmy lub instytucje w celu wyłudzenia danych. Zgodnie z nowymi przepisami zespół CSIRT NASK będzie monitorował takie niepożądane działania, a następnie przekazywał firmom telekomunikacyjnym wzorce wiadomości mające charakter przestępstwa.

Natomiast w zakresie obowiązków Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie prowadzenie wykazu numerów służących do połączeń głosowych, na które będą się wpisywać wszelkiego rodzaju placówki bankowe, instytucje firmowe, ubezpieczeniowe oraz operatorzy komórkowi. Ponadto każdy dostawca poczty elektronicznej, obsługujący co najmniej 500 tysięcy użytkowników lub podmiotów publicznych, będzie musiał wprowadzić odpowiednie mechanizmy uwierzytelniające. Dodatkowo znacznie wzrosną kary dla samych oszustów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Motoryzacyjna prawda/fałsz. 50 proc. szansy w każdym pytaniu, ale łatwo nie będzie!

Pytanie 1 z 10
Największa dopuszczalna prędkość w Polsce to 150 km/h
SZ.SZYNKOWSKI VEL SĘK: ŚDRODKI Z KPO MOGĄ WPŁYNĄĆ PRZED WYBORAMI
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE