Ryszard Ścigała opuścił więzienie. Wiemy, jak zareagował na decyzję sądu [AUDIO]

2020-07-03 13:30 Tomek Piszczek
Zakład Karny w Jaśle
Autor: Służba Więzienna 3 lipca Ryszard Ścigała opuścił Zakład Karny w Jaśle

Były prezydent Tarnowa opuścił więzienie w piątek 3 lipca 2020 roku. Tego dnia rzeszowski sąd penitencjarny zgodził się na przedterminowe warunkowe zwolnienie Ryszarda Ścigały. Skazany za korupcję były szef tarnowskiego samorządu za kratami spędził ponad dwa lata. Na wolność miał wyjść w grudniu. O możliwość wcześniejszego opuszczenia zakładu karnego starał się już dwa razy. Udało się za trzecim. Jakie argumenty przekonały sąd?

Posłuchaj. Przebieg postępowania przed Sądem Penitencjarnym w Rzeszowie relacjonuje Marcin Szumlański, adwokat Ryszarda Ścigały

- W uzasadnieniu sąd podkreślał że osiągnięty został cel nałożonej na Ryszarda Ścigałę kary - relacjonuje Marcin Szumlański, adwokat byłego prezydenta Tarnowa. Na przedterminowe, warunkowe zwolnienie zasłużył też sam skazany swoją postawą. Ryszard Ścigała pracował jako wolontariusz w domu pomocy społecznej. Był tak zwanym więźniem kształtującym. To znaczy zajmował się młodzieżą, która trafiała do zakładu karnego i pokazywał im prawidłowe postawy życiowe. Wiem że były osoby, które były mu za to bardzo wdzięczne. Decyzję sądu przyjął z wielką radością.

Ryszard Ścigała miał szansę opuścić Zakład Karny w Jaśle już miesiąc wcześniej. Sprawę skomplikowała jednak decyzja komisji penitencjarnej o przeniesieniu go do więzienia o surowszym rygorze. Ta została uchylona przez dyrektora rzeszowskiego Okręgu Służby Więziennej, który uznał ją za niesłuszną. Dzięki temu mogło się odbyć posiedzenie sądu penitencjarnego w Rzeszowie, który rozpatrzył jego wniosek o warunkowe, przedterminowe zwolnienie. Po załatwieniu wszystkich formalności w zakładzie karnym były prezydent opuścił więzienne mury. Przez najbliższe dwa lata objęty jest tak zwanym okresem próby. W tym czasie kontrolowane będzie jego zachowanie na wolności.

Przypomnijmy, Ryszard Ścigała zgłosił się do Zakładu Karnego w Jaśle w czerwcu 2018 roku, po uprawomocnieniu się wyroku z listopada 2017. Były prezydent Tarnowa został skazany na 3 lata więzienia za przyjęcie 70 tysięcy złotych łapówki od przedstawicieli firmy budowlanej. Mieli w ten sposób pozyskać jego przychylność przy rozstrzyganiu miejskich przetargów. Z więzienia Ryszard Ścigała miał wyjść w grudniu tego roku. Na poczet kary zaliczono mu bowiem 6 miesięcy spędzone w areszcie tymczasowym.

Psy na gangsterów w Służbie Więziennej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.