Rozdawali żonkile! 78. rocznica powstania w getcie warszawskim [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-04-19 13:15

78 żółtych żonkili. Tyle żywych kwiatów rozdali dziś (19 kwietnia) w Tarnowie wolontariusze Fundacji Antyschematy2. Mieszkańcy dostali od nich także wiele przyklejanych, małych kwiatów z żółtej tektury. Wszystkie miały przypomnieć o 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wszystko odbywało się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, w rękawiczkach i maseczkach, jednak część obdarowanych reagowała z rezerwą, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Inni odbierali kwiaty z uśmiechem, niektórzy dopytywali o okazję, z jakiej żonkile są rozdawane.

- Tarnów powinien pamiętać szczególnie o tej rocznicy, przede wszystkim przez wzgląd na historię miasta, które w przeszłości w znacznej liczbie zamieszkiwała społeczność żydowska. Chcemy przypominać o wydarzeniach w getcie warszawskim. To tylko taki symbol, żywy kwiat niedługo zwiędnie, ale przecież chodzi o pamięć, bo łączy nas pamięć – przypomina Tomasz Kocur, prezes Fundacji Antyschematy2 w Tarnowie, organizator wydarzenia.

POSŁUCHAJ: O akcji ŻONKILE na ulicach Tarnowa mówią organizatorzy

W Polsce ambasadorkami akcji ŻONKILE są między innymi aktorka Katarzyna Zielińska, czy piosenkarka Kayah. To ukłon w stronę kobiet – uczestniczek powstania. W Tarnowie zdecydowano, że będzie to zwykła osoba, która angażując się w życie lokalnej społeczności łamie schematy. Ambasadorką została Anna Żaba, społeczniczka i mama czterech córek, które również aktywnie uczestniczyły w akcji rozdawania mieszkańcom żonkili.

Małe sokoły urodziły się na kominie poznańskiej elektrociepłowni!

- Chcieliśmy pokazać, że ambasadorką akcji może być ktoś taki jak ja, mama dzieci, pracująca osoba, ktoś kto także może upamiętnić tę rocznicę. Mieszkańcy reagują na nasz widok bardzo dobrze, chętnie wyciągają ręce, mimo maseczek widzimy uśmiechy w oczach, niektórzy pytają o okoliczność, z jakiej dostają kwiaty. Niektórzy myśleli, że zbieramy pieniądze, ale tłumaczymy, że nie trzeba za nic płacić – mówi Anna Żaba, ambasadorka akcji w Tarnowie.

Młode wolontariuszki przyznają, że udział w tym wydarzeniu upamiętniającym wydarzenia sprzed lat jest dla nich ważny. Traktują rozdawanie żonkili mieszkańcom jak żywą lekcję historii. Przypomnijmy, w 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic Niemcy zamknęli w otoczonym murem getcie. Dwa lata później rozpoczęli akcję likwidacji. 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta, napotkali jednak opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Chcesz zachować o sobie dobre zdanie? Zdobądź przynajmniej 7 pkt!

Pytanie 1 z 10
Książka (i film) "Zabić drozda" Harper Lee jest znana na całym świecie. Jak nazywała się jej kontynuacja, którą pisarka napisała po 55 latach?