Remont Parku Strzeleckiego zakończony! Zobacz, co się zmieniło! [ZDJĘCIA]

2021-08-03 12:14

Z ponad dwuletnim opóźnieniem zakończyła się rewitalizacja Parku Strzeleckiego w Tarnowie. Mieszkańcy mogą chodzić po nowych alejkach, podziwiać nowe rośliny i w pełni cieszyć oko m.in. odnowionym mauzoleum generała Józefa Bema. Zobaczcie zdjęcia!

Opóźnienia w pracach w 2019 roku spowodowała deszczowa i niesprzyjająca inwestycjom pod gołym niebem wiosenna pogoda. Rozmokła od ulew ziemia była poważną przeszkodą przy sadzeniu roślin, które mogły się nie przyjąć. Później prace przebieg prac spowolniła m. in. pandemia koronawirusa. Sporo kontrowersji wzbudziła wycinka drzew.

- To była pielęgnacja drzewostanu. Wycięta została roślinność, która nie współgrała z resztą, to głównie samosiejki. W zamian za to 1200 drzew i krzewów oraz ok. 150 tysięcy kwiatów ozdobnych. Chcieliśmy przywrócić dawną świetność parku i to się nam udało – mówi Tadeusz Kwiatkowski, zastępca prezydenta Tarnowa.

Alejki spacerowe mają nową, jednakową nawierzchnię z kostki brukowej, ułożonej w oryginalny wzór wachlarzowy. Dzięki temu park zyskał na estetyce, a nowe alejki nawiązują do jego zabytkowego charakteru. Wcześniej ich nawierzchnia była zniszczona i złożona z różnych, niespójnych ze sobą materiałów. Alejki oświetlają nowe, stylowe latarnie.

Prace rewitalizacyjne pochłonęły blisko 9 milionów złotych, z czego blisko 5 milionów władze miejskie pozyskały z funduszy UE. Firma wykonująca prace w ramach gwarancji opiekować się będzie parkiem jeszcze przez rok. Później zajmować się nim będą na zlecenie miasta wyspecjalizowane firmy.