Na ulicy Wałowej w Tarnowie powstanie centrum artystyczne

i

Autor: Wojciech Gardoń

REAKTYWACJA w Tarnowie! Po latach do miasta powraca tradycyjny „Salon Jesienny” [AUDIO]

2022-10-18 17:49

Tak zwany „Salon jesienny” po latach powraca do Tarnowa. To inicjatywa Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków (STAP), które postanowiło wskrzesić dawną tradycję. Na tym nie koniec, ponieważ dzięki artystom starówka będzie mogła pochwalić się galerią sztuki na poziomie światowym. Nowe miejsce powstaje na ulicy Wałowej, która zmaga się z pustymi lokalami.

W Tarnowie jest za mało kultury? Są osoby, które postanowiły to zmienić. Artyści sami wyszli z inicjatywą i pokazali, że miasto pod górą św. Marcina może być stolicą sztuki. Mowa o twórcach zrzeszonych w Stowarzyszeniu Tarnowskich Artystów Plastyków, które reaktywuje po latach „Salon Jesienny”.

Grupa STAP jest stosunkowo młoda, ponieważ powstała w lutym tego roku. Do tej pory nie miała jeszcze wystawy i swoją inaugurację świętuje w BWA w Tarnowie. Tam będzie miał miejsce właśnie. „Salon Jesienny”, czyli wystawa multimedialna, łącząca malarstwo, rzeźbę i wideo. Zaprezentuje się na niej 27 artystów. Całość będzie można podziwiać od 21 października do 20 listopada.

POSŁUCHAJ Kazimierz Klimkiewicz i Roman Fleszar opowiadają o Salonie Jesiennym

To pierwszy taki „Salon jesienny”. Wydarzenie nawiązuje jednak do tradycji, która w Tarnowie sięga lat 40-tych. Wtedy „Salon” organizował Związek Polskich Artystów Plastyków. Działalność ZPAP została zawieszona w stanie wojennym i przez lata w Tarnowie zapomniano o tym wydarzeniu. Do momentu, gdy grupa artystów stworzyła niezależne stowarzyszenie STAP, która postanowiła powrócić do tradycji. W Stowarzyszeniu działa już ponad 20 osób. Niektórzy z nich to artyści, którzy wyjechali za granicę, ale dalej odczuwają związki z Tarnowem.

Ulica Wałowa nie będzie świecić pustkami

Działalność STAP to nie tylko jednorazowe wydarzenie i nie ogranicza się wyłącznie do „Salonu Jesiennego” w tarnowskim BWA. Stowarzyszenie będzie miało w Tarnowie swój własny lokal na ulicy Wałowej 16. Stowarzyszenie chce tam stworzyć centrum artystyczne na poziomie światowym, które zacznie działać jeszcze w grudniu tego roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Te filmy rozbudziły wyobraźnię widzów. Czego brakuje w tytule? Seanse w kinie nie wystarczą!

Pytanie 1 z 10
Jakiego słowa brakuje w tytule filmu F.F. Coppoli: "Czas..."?
Kompletnie pijany rowerzysta zabił kobietę. Tragiczny wypadek w Zielonej Górze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE