Święta w PRL

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Archiwum Grażyny Rutowskiej W PRL powstało kilka niezapomnianych świątecznych hitów

QUIZ

Quiz. Przeboje świąteczne z czasów PRL. Tak kiedyś śpiewano o zimie i Bożym Narodzeniu!

2023-12-22 14:33

Polska muzyka w PRL była prawdziwą wylęgarnią hitów. Władze komunistyczne patrzyły wtedy na ręce artystów i co rusz nieufne oko cenzora zaglądało w teksty piosenek. Dlatego też w tamtych latach nie powstało w naszym kraju zbyt wiele utworów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jednak te, które zostały nagrane stały się wielkimi przebojami, które do dzisiaj są śpiewane przez kolejne pokolenia. Przygotowaliśmy dla was QUIZ ze znajomości piosenek świątecznych z czasów PRL. Na wszystkie pytania odpowiedzą tylko prawdziwi znawcy!

Przeboje świąteczne z czasów PRL. Te piosenki śpiewała cała Polska! Quiz

Polska muzyka w czasach PRL była wielowymiarowa. Z jednej strony powstawało mnóstwo utworów popularnych, a z drugiej w głębokim podziemiu rozwijała się twórczość wymierzona w komunistyczne władze, która z biegiem czasu przebiła się na salony. Zupełnie inną odnogą muzyki tamtych czasów były piosenki świąteczne. Rządzący krajem nie byli przychylni tego typu kompozycjom, ale nie zniechęciło to rzecz jasna rodzimych artystów. To właśnie w PRL wylansowano takie przeboje, jak „Dzień jeden w roku”, „Gwiazda nocy wigilijnej” czy „Na całej połaci śnieg”.

Przygotowaliśmy dla was test wiedzy z 10 pytaniami, dzięki któremu przypomnicie sobie największe polskie przeboje świąteczne, a także zimowe. Warto więc przystąpić do QUIZU i sprawdzić swoją wiedzę. Życzymy powodzenia!

Quiz. Przeboje świąteczne z czasów PRL. Tak kiedyś śpiewano o Bożym Narodzeniu!

Pytanie 1 z 10
Który zespół nagrał w latach 60. świąteczny przebój „Dzień jeden w roku”?

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Sylwestrowy zawrót głowy za czasów PRL. Tak wyglądały bale pod znakiem trwałej ondulacji i radzieckiego szampana [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Świąteczna iluminacja w stylu PRL coraz bliżej! Już montują światełka!