Pytają o wagary i granice obrony koniecznej. Edukacja Prawna dla uczniów [AUDIO]

2020-11-27 12:43 Justyna Świderska
Edukacja Prawna w szkołach
Autor: Justyna Świderska Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach Edukacji Prawnej

Chomik Paragraf ma tłumaczyć dzieciom zawiłości prawa. Bajka dla najmłodszych uczniów to element Edukacji Prawnej, prowadzonej w szkołach regionu przez Stowarzyszenie „Podaruj Dzieciom Promyk Słońca”. Starsi uczniowie podczas spotkań z prawnikami, zadają konkretne pytania. Jakie? Sprawdźcie!

Zajęcia wystartowały w październiku i potrwają do 11 grudnia. Są prowadzone w szkołach podstawowych, średnich i w placówka opiekuńczo-wychowawczych Tarnowa, Gminy Tarnów, powiatu tarnowskiego i bocheńskiego. Mają w przystępny sposób tłumaczyć uczniom przepisy, z którymi mogą mieć do czynienia.

- Nie było łatwo przestawić się z języka prawniczego na potoczny i zrozumiały dla uczniów, ale staramy się bardzo licząc, że ta umiejętność poprawi też komunikację z naszymi klientami – zauważa mecenas Konrad Kozioł. - Cieszy, że młodzi ludzie bardzo aktywnie uczestniczą w tych spotkaniach. Uważnie słuchają, wiele zapamiętują i zadają pytania. Na początku spotykaliśmy się w szkołach. Teraz zajęcia odbywają się on-line. Żałuję, bo planowałem z uczniami symulację rozprawy. Mieli włożyć togi, miałem im przydzielić role procesowe, niestety teraz, w takiej formie, nie uda się tego zorganizować – dodaje.

Ile Polacy wydadzą na świąteczne zakupy w 2020?

Uczniowie starszych klas pytają o konkretne sytuacje. Ciekawi ich jakie są konsekwencje chodzenia na wagary, przeszkadzania nauczycielom w prowadzeniu zajęć zdalnych, czym jest instytucja małego świadka koronnego a nawet zakres obrony koniecznej. Co wolno, czego nie wolno, gdzie jest granica i co grozi za jej przekroczenie. Więcej wysiłku trzeba włożyć w przygotowanie lekcji dla najmłodszych uczniów. Dlatego mecenas Kozioł wpadł na pomysł napisania dla nich bajki.

Edukacja Prawna w małopolskich szkołach - posłuchaj twórców projektu

- Bohaterem będzie Chomik Paragraf. Będzie przeżywał różne przygody, znajdzie się w różnych sytuacjach. Na podstawie jego perypetii dzieci dowiedzą, się jakich zachowań powinny unikać, żeby nie wpaść w kłopoty. Bajka jest już na ukończeniu, chcemy dołożyć do niej ilustracje. Może uda się ją wydać w formie papierowej – mówi autor.

Projekt Edukacji Prawnej w szkołach jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Stowarzyszenie Podaruj Dzieciom Promyk Słońca zatrudniło do udziału w nim sędziów, mecenasów i radców prawnych. Ważnym aspektem ich pracy jest też wyczulenie młodych ludzi na przestępstwa, których mogą doświadczać w sieci.

W ramach projektu uruchomiona została również specjalna skrzynka mailowa: mapziarno@gmail.com.pl. Za jej pośrednictwem uczniowie mogą kierować pytania, których z różnych względów nie chcą zadawać podczas zajęć w klasie. Prawnicy czytają wiadomości, odpowiadają na nie, a w razie potrzeby deklarują pomoc w konkretnych przypadkach. Na razie jednak nie było konieczności nadania którejś interwencji dalszego biegu.