Przyszły mrozy – nie bądź obojętny! Policja apeluje o pomoc dla bezdomnych [AUDIO]

2021-01-18 13:30
Pustostan policja
Autor: Polska Policja/FB Policjanci kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych

Synoptycy ostrzegają – czeka nas kolejny, zimowy spadek temperatury. Mroźne noce są szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych i nietrzeźwych. Tarnowska policja apeluje do mieszkańców miasta i powiatu, by nie byli obojętni i reagowali na sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla życia osób pozostających bez dachu nad głową. Mundurowi zapowiadają kontrole pustostanów.

W altankach na ogródkach działkowych, piwnicach, pustostanach a nawet w prowizorycznych schronieniach. Wszędzie tam mogą przebywać osoby bezdomne. O ile wiosną i latem mogą w miarę bezpiecznie przebywać w takich miejscach, o tyle zimą śnieg i niskie temperatury powodują realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Dlatego tarnowscy policjanci proszą mieszkańców regionu o pomoc.

GOPR w akcji, bo atakowała szczyt w szortach i biustonoszu. O co chodzi w górskim morsowaniu? Komentarz Adama Federa [WIDEO]

- Nasze patrole sprawdzają wszystkie te miejsca, w których wiedzą, że mogą się natknąć na osoby bezdomne. Mogą jednak być jeszcze miejsca, o których nie wiemy, gdzie patrol nie dociera, dlatego warto taką sytuację zgłosić pod numer alarmowy 112. Prosimy też o uważność w przestrzeni miasta i regionu. Osoba leżąca na ławce czy chodniku nie zawsze musi być osobą nietrzeźwą. A nawet jeśli tak jest, po spożyciu alkoholu i przy dużym mrozie, zostawiona sama sobie może zamarznąć. Dlatego warto zapytać, czy potrzebuje pomocy, albo po prostu pomoc wezwać, informując telefonicznie o miejscu przebywania takiej osoby – przypomina Paweł Klimek z tarnowskiej policji.

POSŁUCHAJ: O pomocy bezdomnym mówi Paweł Klimek z tarnowskiej policji

Już od jesieni, pracujące w terenie patrole tarnowskiej Policji zwracają uwagę na miejsca gdzie mogą przebywać osoby zagrożone zamarznięciem. Sprawdzane są m.in. pustostany, ogródki działkowe i altanki.

”Policjanci oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje, proponują przewiezienie do ośrodków, w których w cieple można przenocować i otrzymać ciepły posiłek. Informują też ośrodki pomoc społecznej o osobach, które z powodu samotności, wieku, niezaradności czy trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami niskich temperatur” - czytamy w komunikacie tarnowskiej Policji na FB.

Mundurowi przypominają również, że zimą, oprócz osób bezdomnych, pomocy mogą potrzebować osoby starsze i samotne. Wyjście do apteki, po zakupy, czy ze śmieciami, przy śliskich chodnikach może być dla nich wyjątkowo trudne lub wręcz niemożliwe. Warto zatroszczyć się o sąsiadów, podejść, zapytać jak sobie radzą, a w razie potrzeby zaoferować pomoc.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl