Dzieci komputer

i

Autor: Victoria_Borodinova/Pixabay/cc0 Niebezpieczne zjawisko w sieci - grooming!

Przemoc i hejt. Sprawdź, z czym spotykają się młodzi tarnowianie w sieci [AUDIO]

2021-02-04 15:36

Pomaga w codziennym życiu, ale może służyć także złym celom. Internet jest obecny na każdym kroku, również w życiu najmłodszych. Pandemia sprawiła, że zdecydowanie więcej czasu dzieci, młodzież i dorośli spędzają przed ekranem komputera. Niestety, obok pożytecznych informacji, napotykają w nim także przemoc, patologię i hejt. Jak się przed tym chronić?

9 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Ideą tego święta jest przypominanie zasad bezpiecznego korzystania ze światowych zasobów. Świadomość rośnie, ale niebezpieczeństw, które czyhają zwłaszcza na najmłodszych użytkowników sieci www wciąż jest dużo. Dlatego tarnowscy policjanci cyklicznie spotykają się z dziećmi i młodzieżą, organizują również spotkania dla rodziców. Ostrzegają przed niebezpiecznymi zachowaniami i podpowiadają, jak bezpiecznie poruszać się w sieci.

Wrzucili Owsiakowi do puszki WOŚP 20 tys. złotych. UPYCHALI KASĘ na środku Krupówek

- Nie jest problemem przerobienie zdjęcia, wpisanie obelżywej uwagi, obrażenie kogoś po drugiej stronie ekranu. Młodzi luzie przyznają, że mają poczucie bezkarności, łatwiej napisać komuś coś przykrego, kiedy nie widać jego twarzy. Dlatego przypominamy zasady tzw. netykiety. To elementarz dobrego zachowania w internecie. Rodziców z kolei zachęcamy do świadomego wprowadzania dzieci w świat mediów elektronicznych. Warto pamiętać, że w najpopularniejszym portalu społecznościowym konto może mieć dopiero osoba, która ukończyła 13 lat. Niestety, ta granica często jest łamana, profile zakładane są młodszym dzieciom, a to furtka do nadużyć względem najmłodszych – mówi Agnieszka Seyrlhuber z Wydziału Prewencji tarnowskiej policji.

POSŁUCHAJ: O bezpieczeństwie w sieci mówi Agnieszka Seyrlhuber z tarnowskiej policji

Policjanci namawiają rodziców do rozmowy z dziećmi, przekazywania podstawowych informacji na temat granic i zachowania w sieci. Dzieci powinny ufać i przekazywać rodzicom informacje o niewłaściwych treściach albo zdarzeniach, na które natrafiły. Jednak aby tak się działo, rodzice nie powinni reagować gwałtownie na taką informację. To bowiem wywołuje w dzieciach lęk i obawę przed odcięciem dostępu do internetu.

Zdaniem tarnowskich policjantów świadomość dzieci i dorosłych o szkodliwych zachowaniach w sieci systematycznie rośnie. Warto jednak poruszać ten temat. W tym roku, działania związane z Dniem Bezpiecznego Internetu będą realizowane w lutym i marcu. Mundurowi, pamiętając o ograniczeniach wynikających z pandemii koronawirusa, odwiedzą wybrane szkoły. Tam spotkają się z najmłodszymi uczniami. Natomiast ze starszymi zaplanowano spotkania w ramach lekcji zdalnych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Uczniowie powinni wrócić do szkoły w lutym 2021?