Przekopują archiwa. Ruszyły prace nad serialem o teatrze w Tarnowie

2023-02-10 13:58

Ma mieć od pięciu do siedmiu odcinków. Nie będzie monografią, ale opowieścią o miejscu i ludziach, którzy je tworzyli. Jak już informowaliśmy, powstaje mini serial o Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. To część przypadającego w przyszłym roku jubileuszu 70-lecia tej placówki.

Już przekopują archiwa. Trwają przygotowania do jubileuszu 70-lecia tarnowskiego teatru. Z tej okazji ma powstać kilkuodcinkowy miniserial. Twórcy: Krzysztof Borowiec, Monika Faron i Krzysztof Głuszak, już zabrali się do pracy, która – jak się okazuje – wcale łatwa nie będzie. Pierwsze kroki skierowali do teatralnego archiwum. Znaleźli tam ogrom materiałów i informacji.

POSŁUCHAJ: o planach jubileuszowych teatru mówią Rafał Balawejder, Krzysztof Borowiec i Monika Faron

- Jestem pod wielkim wrażeniem. Dotychczas, pracując nad filmami dokumentalnymi, trafiałem na archiwa, które praktycznie nie istniały. W przypadku tarnowskiego teatru wygląda to imponująco. Archiwum znajduje się w Bibliotece Pedagogicznej przy ulicy Nowy Świat. Jest osobny pokój, część archiwów, dotyczących lat 60. jest już zdigitalizowana, pozostałe są zamieniane w formę cyfrową systematycznie. To bardzo dużo materiałów, z których musimy wybrać to, co najważniejsze, najwartościowsze dla naszego projektu – mówi autor serialu Krzysztof Borowiec.

Pod 8-latkiem zarwał się lód. Chłopiec nie żyje

Jednocześnie twórcy zapewniają, że nie będzie to filmowa monografia tarnowskiej sceny. Ich zamiarem jest przygotowanie kilku, stosunkowo zwięzłych odcinków, które nie będą połączone chronologicznie ze sobą. Będzie je można oglądać w dowolnej kolejności.

- Chcemy z naszym projektem dotrzeć do odbiorców w różnym wieku, więc musimy dostosować formę filmu do współczesnych wymogów. To ma być raczej rodzaj opowieści o teatrze. Chcemy również bazować na wspomnieniach tarnowian w tym zakresie. Zamierzamy dotrzeć do ludzi, krewnych i potomków osób, które niegdyś były związane z tarnowską sceną. Pracowały nie tylko na scenie, ale także poza nią. Szukamy anegdot, które być może krążą gdzieś w rodzinnych rozmowach, ale nigdy nie wypłynęły szerzej. Między innymi takie rzeczy chcemy umieścić w tym dokumencie – zapowiada Monika Faron.

Prace nad kompletowaniem i kręceniem materiałów mają potrwać do jesieni. Będą wymagały wyjazdów, bo niektóre z osób związanych z Teatrem im. Ludwika Solskiego wyjechały i od lat żyją w innych częściach Polski. Później nastąpi montaż a premierę serialu zaplanowano wiosną przyszłego roku, w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru i obchodów 70-lecia tarnowskiej sceny zawodowej. Wiadomo już, że twórcy serialu będą chcieli namówić do współpracy tarnowskich muzyków, tak by ścieżka dźwiękowa powstała specjalnie na potrzeby tego filmu.

Specjalnie na potrzeby powstania dokumentu tarnowski teatr uruchamia osobny adres mailowy: jubileusz@teatr.tarnow.pl. Tam można kierować wszelkie informacje i zapytania związane z powstającym serialem dokumentalnym, ale również planowanym jubileuszem tarnowskiej sceny zawodowej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz polskiego rocka lat 60.? QUIZ dla znawców klasyki!

Pytanie 1 z 10
Kto założył zespół Czerwono-Czarni?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE