Dzieciątko Jezus na huśtawce w Brzesku

i

Autor: Lekcjareligii.pl - Facebook

Prokuratura umorzyła sprawę

Profanacja szopki w Brzesku. Jezusek na huśtawce nie obraża uczuć religijnych

2023-03-22 9:22

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie stwierdziła, że wyciągnięcia figurki Dzieciątka Jezus z szopki bożonarodzeniowej w Brzesku, do którego doszło w nocy z 6 na 7 stycznia 2023 roku, i położenie jej na huśtawce nie obraziło niczyich uczuć religijnych. Śledztwo w tej sprawie zostało umorzone. Prokuratura stwierdziła, że incydent należy potraktować jako wybryk lub żart.

Brzesko. Profanacja szopki bożonarodzeniowej nie obraża uczuć religijnych

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie, jak informuje Gazeta Wyborcza, stwierdziła, że umieszczenie figurki Dzieciątka Jezus na huśtawce nie obraża niczyich uczuć religijnych. Śledztwo umorzono, co oznacza, że policja nie będzie zajmować się tą sprawą. Przypomnijmy, że w sobotę rano, 7 stycznia 2023 roku, spacerujący alejkami Ogródku Jordanowskiego w Brzesku natknęli się na porzuconą na huśtawce figurkę Dzieciątka Jezusa z utrąconą lewą rączką. O profanacji poinformowali wiernych duszpasterze parafii św. Jakuba w Brzesku podczas niedzielnych ogłoszeń parafialnych. Do aktu wandalizmu doszło w nocy 6 na 7 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego. Figurka została skradziona z szopki bożonarodzeniowej znajdującej się na tamtejszym rynku. O incydencie jako pierwszy poinformował Informator Brzeski.

— To znaczy, że nie doszło w tym wypadku do obrazy uczuć religijnych. To był bardziej wybryk lub żart. W toku postępowania została przesłuchana osoba, która ujawniła całe zdarzenie. Uznała ona, że nie obraziło to jej uczuć religijnych, stąd decyzja o umorzeniu — wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą prokurator Mieczysław Sienicki z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Tożsamości sprawców profanacji szopki bożonarodzeniowej w Brzesku, pomimo iż w Ogródku Jordanowskim znajduje się pięć kamer stałych i jedna obrotowa, przez ponad dwa miesiące od incydentu nie udało się ustalić.

— Tu w rachubę może wchodzić jeszcze wykroczenie, dlatego na polecenie prokuratury policja we własnym zakresie będzie teraz prowadzić postępowanie w tej sprawie — dodaje w rozmowie z Gazetą Wyborczą prokurator Mieczysław Siennicki.

Prokuratura, która nie dopatrzyła się w umiejscowieniu na huśtawce figurki Dzieciątka Jezus, nie będzie się już zajmować tą sprawą. Jednak policja we własnym zakresie zbada, czy nie doszło do wykroczenia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz Jan Paweł II. Co wiesz o polskim papieżu? 10/15 to minimum

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Jan Paweł II?
Dźganie nożem, palenie i topienie. Szokujące obrzędy w Pradze na kilka dni przed meczem Czechy - Polska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE