Nikita Putin Matyjewicz

i

Autor: Justyna Świderska Nikita z Kijowa poznaje Tarnów

Poznaje miasto i kolegów. Nikita z Kijowa w Tarnowie

2022-04-21 15:26

15-letni Nikita powoli odnajduje się w Tarnowie. Chłopiec kilkanaście dni temu został pierwszym podopiecznym Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów. Dziś dołączył do niego kolega, z którym grają w jednym klubie na Ukrainie. Chłopcy chodzą na zajęcia i treningi wspólnie z polskimi rówieśnikami.

Jeszcze nie mówi po polsku, ale prawie wszystko rozumie. Z kolegami porozumiewa się głównie po angielsku. 15-letni Nikita z Kijowa kilkanaście dni temu trafił do Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów. W przyjeździe chłopca do miasta pośredniczył zawodnik Unii Tarnów Wiktor Putin.

- Ojciec Nikity zapytał, czy byłaby taka możliwość, żeby chłopak przyjechał do Tarnowa i znalazł tu opiekę. Akurat był na zawodach w Winnicy, kiedy wybuchła wojna. Zapytałem więc dyrektora Matyjewicza, a ten się zgodził i w ten sposób Nikita trafił do miasta – opowiada Wiktor Putin.

POSŁUCHAJ: Nikita z kolegą już w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów

Ale Nikita nie jest już jedynym ukraińskim wychowankiem Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Tarnowie. Placówka przyjęła też drugiego chłopca. To kolega, z którym Nikita grał w jednej drużynie. Opiekunowie ze szkoły przyznają, że teraz będzie im raźniej, bo chociaż zostali przyjęci bardzo ciepło i z otwartością, to sytuacja, przez którą się tu znaleźli, jest trudna. Obaj chłopcy już uczestniczą w lekcjach i treningach. Nauczyciele na razie stosują wobec nich taryfę ulgową. Nikita najbardziej lubi język angielski i matematykę. Z tego przedmiotu nawet pomaga swoim polskim kolegom.

Jak tracę cierpliwość robię lalki

Tymczasem w internacie szkoły wciąż trwa remont pomieszczeń, w których ma zamieszkać trzydzieścioro osieroconych dzieci z Ukrainy. Na dokończenie wszystkich prac potrzeba około dwóch tygodni. Część materiałów udało się dostać za darmo, inne placówka kupiła po kosztach. Wciąż jednak potrzebne są pieniądze na opłacenie wszystkich prac remontowych. Dlatego zrzutka internetowa jeszcze trwa a w planach jest organizacja imprez sportowych, podczas których prowadzona będzie dodatkowa zbiórka pieniędzy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Wielki QUIZ na wiek mentalny! Jesteś starą, czy młodą duszą? Sprawdź, ile lat ma Twój umysł

Pytanie 1 z 10
Jak najbardziej lubisz spędzać swój wolny czas?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE