Pomógł bez wahania. Strażnik odznaczony za uratowanie życia [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-03-05 15:56 Justyna Świderska

Kiedy zobaczył na drodze samochód w płomieniach wiedział, że trzeba się zatrzymać i ruszyć z pomocą. Jako jedyny z kierowców zareagował na niebezpieczną sytuację. Pomógł wydostać się z pojazdu dwojgu pasażerom. Auto i bagaże spłonęły, ale ludzi udało się ocalić. W piątek (5 marca) plutonowy Adrian Sawicki, za swoją bezinteresowną pomoc, otrzymał wyróżnienie „Semper Paratus” - Zawsze Gotowy.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 20 lutego 2021 roku na drodze w Porębie Radlnej. Osobowa skoda, którą podróżowały dwie osoby, stanęła w płomieniach. Przejeżdżający obok kierowcy omijali niebezpieczne miejsce. Jedynym, który zareagował, zatrzymał się i ruszył z pomocą był Adrian Sawicki, na co dzień pracujący w Służbie Więziennej w tarnowskim Zakładzie Karnym. W chwili zdarzenia wracał już po służbie do domu.

POSŁUCHAJ: O ratowaniu ludzi z płonącego auta opowiada Adrian Sawicki z ZK w Tarnowie

- Spod maski ich samochodu wydobywały się iskry. Zauważyłem je we wstecznym lusterku. Zatrzymałem się i machałem do kierowcy, żeby zatrzymał auto. Pasażerowie chyba nie zdawali sobie sprawy z zagrożenia. Odciągnąłem ich na bok, bo istniało ryzyko wybuchu baku z gazem i próbowałem ugasić ogień gaśnicą, ale płomienie były już bardzo duże. Niewiele dało się zrobić, poza wezwaniem służb – relacjonuje Adrian Sawicki.

POSŁUCHAJ: Odznaczenia funkcjonariuszom wręczył wiceminister Michał Woś

Za odwagę i ocalenie dwóch osób strażnik więzienny z Tarnowa został uhonorowany odznaką „Semper Paratus” - Zawsze Gotowy. Wyróżnienie wręczył mu wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Adrian Sawicki przyznaje, że to bardzo miłe wyróżnienie, ale zaskoczyło go nagłe zainteresowanie mediów jego osobą. Jest przekonany, że w uratowaniu pasażerów skody pomogło mu opanowanie i dyscyplina wyniesione ze służby. Spotkanie było również okazją do wręczenia odznaczeń resortowych funkcjonariuszom Służby Więziennej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl