Pomnik, który...GRZEJE! Nietypowa pamiątka Jana Głuszaka Dagaramy [FILM, ZDJĘCIA]

2021-01-19 13:26

Pamiątka, ale i praktyczny ogrzewacz. Na tarnowskim rynku w mroźne dni można ogrzać dłonie! Wystarczy odszukać tablicę, poświęconą postaci wizjonera i architekta Jana Głuszaka Dagaramy. Ten wyjątkowy pomnik, umieszczony na budynku Muzeum Okręgowego, utrzymuje podwyższoną temperaturę. Dzięki temu dotykając płyty można rozgrzać zmarznięte ręce!

To wyjątkowy pomnik z niespodzianką. Wielu mieszkańców Tarnowa nawet nie wie o jego nietypowych właściwościach. Bo płyta poświęcona postaci Jana Głuszaka Dagaramy, na pierwszy rzut oka, niczym nie różni się od innych tego typu pamiątek. Tymczasem podchodząc bliżej i kładąc dłonie na pomniku, można odkryć jego sekret. Pomnik „ma gorączkę”, podobnie jak Jan Głuszak Dagarama, którego głowa gorąca była od futurystycznych pomysłów.

Pomnik, który grzeje! Tablica Jana Głuszaka Dagaramy w Tarnowie

Płyta umieszczona na fasadzie Muzeum Okręgowego w Tarnowie poświęcona jest postaci Jana Głuszaka Dagaramy. To urodzony w Tarnowie w 1937 roku architekt wizjoner, poeta i filozof. Jest znany przede wszystkim ze swoich futurystycznych miast przyszłości.

POSŁUCHAJ: O pomniku, który grzeje mówi Ewa Łączyńska-Widz z BWA w Tarnowie

- Jan Głuszak Dagarama przez pewien czas był pracownikiem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które wzięło go pod swoje skrzydła. Pracował tam jako portier i przy okazji wygłaszał słynne wówczas wykłady, na temat wszechświata, różnych wizji, które rodziły się w jego głowie. Ale najbardziej jest znany ze swoich wizji miast przyszłości. Miast, które miały po kilka kilometrów wysokości, które były budowane na przykład pod morzem, pod oceanem. Bardzo niezwykła historia – tłumaczy Ewa Łączyńska – Widz z BWA w Tarnowie.

Autorem pomnika na ścianie Muzeum Okręgowego jest Rafał Bujnowski, który na co dzień zajmuje się malarstwem, współtworzył słynną grupę „Ładnie”. Według jego projektu płyta grzeje, „ma gorączkę”. To nawiązanie do pełnej niesamowitych i wizjonerskich pomysłów głowy Jana Głuszaka Dagaramy. Umiejscowiona niżej niż podobne płyty tablica, ma wręcz zachęcać do podejścia i dotknięcia. Została zrealizowana przez Galerię Miejską BWA w Tarnowie 10 lat temu, w ramach projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”. Przez dłuższy czas była niedostępna, ze względu na trwający remont siedziby Muzeum Okręgowego przy Rynku 20-21. Teraz znowu jest w zasięgu przechodniów. Przechodząc przez tarnowski Rynek podejdźcie i przekonajcie się sami, że pomnik emanuje ciepłem!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy 500 plus w czasach koronawirusa powinno być zlikwidowane?