„Polska gospodarka jest na krawędzi katastrofy”. Donald Tusk ostro o rządach PiS

2022-09-30 15:00
Donald Tusk
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Donald Tusk

Donald Tusk opublikował na Facebooku nagranie, w którym obwinia rząd Prawa i Sprawiedliwości o rujnowanie polskiej gospodarki. Lider Platformy Obywatelskiej odnosi się również do planów Zbigniewa Ziobry, dotyczących zaostrzenia kar dla firm za przestępstwa gospodarcze, a także nowego podatku Jacka Sasina.

Donald Tusk uważa, że Prawo i Sprawiedliwość rujnuje polską gospodarkę

Donald Tusk po raz kolejny uderza w rząd Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem opublikował na Facebooku nagranie, w którym mówi, że działania tej partii spowodowały, że polska gospodarka znalazła się na krawędzi katastrofy. Wyraził też swoje obawy, co do pomysłu Zbigniewa Ziobry, który zakłada stosowanie wyższych kar dla firm za przestępstwa gospodarcze. Przedsiębiorstwo, zgodnie z projektem ustawy, będzie mogło zostać ukarane bez prawomocnego wyroku jego pracownika za przestępstwo, a kary mają wynieść od 30 tysięcy do 30 milionów złotych. Niepokój byłego premiera wzbudza również nowy podatek Jacka Sasina, zakładający opodatkowanie nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych.

– W ciągu ostatniego tygodnia z polskiej giełdy wyparowało ponad 40 miliardów złotych. Wczoraj trafił na nasze biurka raport wybitnych polskich ekonomistów, którzy stwierdzili, zanim wybuchła wojna rosyjsko-ukraińska, że polska gospodarka jest na krawędzi katastrofy. Zdaje się, że rząd PiS zrobił solidny krok naprzód. I w tak trudnym czasie, ta władza rusza na wojnę z polską przedsiębiorczością. Ustawa Sasina, podatek nałożony wstecz na marżę brutto. Przedsiębiorcy dobrze rozumieją, że to oznacza śmiertelne zagrożenie dla polskich firm. Do tego minister Ziobro z pomysłami gigantycznych kar, bez wyroków sądowych, na polskie firmy. Już nie mówię o cenach gazu i prądu, które dobijają polskich przedsiębiorców od wielu miesięcy. Oni potrzebują pomocy i zrozumienia, a nie ataków – mówi w nagraniu Donald Tusk.

Lider Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że ugrupowanie użyje wszelkich dostępnych środków, aby „te niebezpieczne, głupie pomysły władzy zablokować”. Nie powiedział jednak, jakie konkretne działania zamierza podjąć opozycja.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Ikony polskiej telewizji. Suzin, Torbicka, Ibisz i wielu innych. Pamiętacie te programy i festiwale?

Pytanie 1 z 13
Jak się nazywa słynny lektor i prezenter, który prowadził m.in. "Dziennik Telewizyjny"?
Tusk pokazał nagranie z samochodu. Jedzie bez pasów
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE