Poleje się krew! Kolejarze z Tarnowa organizują trzydniową zbiórkę [AUDIO]

2020-11-20 12:14 Justyna Świderska
Krew akcja
Autor: Justyna Świderska Kolejarze z Tarnowa zapraszają krwiodawców i ozdrowieńców

Mimo licznych apeli krwi wciąż brakuje. Krwiodawcy chorują albo obawiają się o swoje zdrowie. Stąd niewielkie kolejki w tarnowskich punktach pobrań. Tymczasem liczba pacjentów potrzebujących transfuzji nie maleje. Potrzebne jest też osocze ozdrowieńców dla chorujących na Covid-19. Dlatego kolejarze zapraszają do udziału w trzydniowej akcji. Gdzie i kiedy można będzie się zgłosić?

Cała procedura zajmuje około pół godziny. Wystarczy wypełnić ankietę, przejść badanie lekarskie i oddać krew, która może uratować zdrowie albo życie. W związku z trwającą pandemią koronawirusa konieczne jest przestrzeganie wymogów sanitarnych. Krwiodawcy zgłaszają się w maseczkach, na miejscu mogą otrzymać rękawiczki ochronne. Każdemu mierzona jest temperatura. Podniesiona pona miarę ciepłota ciała niestety dyskwalifikuje chętnych.

Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej

Najbliższa akcja organizowana przez tarnowskich kolejarzy potrwa aż trzy dni. Od poniedziałku do środy (23 – 25 listopada) organizatorzy zbiórki będą czekać na chętnych w punkcie krwiodawstwa w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Oprócz krwiodawców mile widziani są również ozdrowieńcy, którzy mogą oddawać krew na osocze dla chorujących na Covid-19.

POSŁUCHAJ: Kolejarze zapraszają na trzydniową zbiórkę krwi - mówi Mariusz Ciećka, organizator akcji

- Wiemy, że liczba zakażeń rośnie. Rośnie też strach przed koronawirusem. Jednak krew wciąż jest potrzebna. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mogą i chcą pomóc. Wystarczy być pełnoletnim i zdrowym. Dzień wcześniej rezygnujemy z używek, wypijamy więcej wody, a w dniu oddania zjadamy rano lekkie śniadanie. Chętni zgłaszają się przy głównym wejściu do „nowego” szpitala. Tam ochroniarz mierzy temperaturę, trzeba go poinformować, że udajemy się oddać krew i następnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa kierujemy się do punktu pobrań na pierwszym piętrze. Satysfakcji z ratowania życia innych nie da się porównać z niczym – zachęca Mariusz Ciećka, organizator zbiórki.

Akcja potrwa od poniedziałku do środy (23 – 25 listopada). Zgłaszać można się od 7:00 do 11:00. Trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty.