schron

i

Autor: Pixabay

Bezpieczeństwo

Polacy nie wiedzą, gdzie szukać schronów. Problem ma rozwiązać specjalna aplikacja

2023-03-27 14:51

Polacy nie wiedzą, gdzie w ich najbliższym otoczeniu znajdują się schrony. Z badania przeprowadzonego przez portal InfoSecurity24.pl wynika, że ponad 80 proc. mieszkańców naszego kraju nie posiada takiej wiedzy. Sytuacja ta jest niepokojąca, biorąc pod uwagę, że rzeczywistość, w której żyjemy, szczególnie od wybuchu wojny w Ukrainie, trudno nazwać czasami pokoju. Dlatego też Państwowa Straż Pożarna, po przeprowadzeniu inwentaryzacji schronów, pracuje nad aplikacją, która skieruje jej użytkowników do najbliższego miejsca, w którym będą mogli ukryć w razie zagrożenia.

Polacy nie wiedzą, gdzie są aktywne schrony

Polacy nie wiedzą, gdzie w sytuacjach kryzysowych szukać najbliższych schronów. Tak wynika z badania opinii publicznej dotyczącego szeroko pojętego bezpieczeństwa obywateli, które zostało wykonane na zlecenie portalu przez IBRiS. Jedno z pytań skierowane do ankietowanych brzmiało: Czy wie Pan/Pani, gdzie w pobliżu miejsca zamieszkania znajduje się schron? Ponad 80 proc. ankietowanych odpowiedziało przecząco.

— Wyniki badań jasno pokazują, że kwestie ochrony ludności, obrony cywilnej i szeroko pojętego budowania odporności muszą być załatwione tu i teraz. Dzisiaj działać trzeba na wielu frontach, zaczynając od edukacji, a na zbudowaniu skutecznego systemu kończąc. Kwestie miejsc, w których można schronić się przed zagrożeniem, to jeden z istotnych elementów budowania odpornego państwa i społeczeństwa. Nie mamy już ani chwili do stracenia — mówi Dominik Mikołajczyk, redaktor naczelny portalu InfoSecurity24.pl.

Gdzie są schrony w Polsce? Aplikacja wskaże najbliższe miejsce

Państwowa Straż Pożarna, która w ubiegłym roku przeprowadziła inwentaryzację schronów, schronień i miejsc ukrycia, przygotowuje specjalną aplikację, która w sytuacjach kryzysowych będzie kierować korzystające z niej osoby do najbliższego miejsca, w którym będą mogły się ukryć. Jeszcze nie wiadomo, kiedy aplikacja zostanie uruchomiona i stanie się ogólnodostępna.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ PRL: Kultowe gry i zabawy! Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 10
Gra w pudełku, które wyglądało (i działało) jak długie pudełko zapałek:
K. SOBOLEWSKI: PIS MA NAJWIĘKSZĄ ZDOLNOŚĆ KOALICYJNĄ
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE