Pół miliona dotacji. Zakład Aktywizacji Zawodowej powstanie w Dwudniakach [AUDIO]

2021-04-06 13:08 Justyna Świderska
Plan budowy
Autor: ds_30/Pixabay/cc0 W Dwudniakach powstanie Zakład Aktywizacji Zawodowej

Zamiast siedzieć w domu, będą mogli pracować, rehabilitować się i zarabiać. Zakład Aktywizacji Zawodowej ma powstać w Dwudniakach. Starostwo Powiatowe w Tarnowie otrzymało właśnie pół miliona złotych na rozpoczęcie prac przy tym projekcie. W pierwszej kolejności do Zakładu trafią podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który prowadzi powiat tarnowski.

Pieniądze na rozpoczęcie prac nad Zakładem pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 500 tysięcy złotych pozwoli zlecić prace projektowe nowego budynku, który powstanie od podstaw w sąsiedztwie działającego już w Dwudniakach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. To kolejny etap rozbudowy tego obiektu. Nowa placówka ma umożliwić dalszą edukację, rehabilitację i pracę tym osobom, które zakończą już korzystanie z oferty Ośrodka.

POSŁUCHAJ: O budowie Zakładu Aktywności Zawodowej w Dwudniakach mówi Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski

- Jest to bardzo potrzebne. Te osoby niepełnosprawne, dorosłe, które kończą naukę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, najczęściej wracają do domów, tak wyglądają realia. Nie chcemy, żeby wszystko to, co udało się wypracować i nauczyć przez lata, szło na marne. Stąd taki pomysł, żeby w sąsiedztwie Ośrodka powstał Zakład Aktywizacji Zawodowej, który będzie niejako kontynuacją pracy. W tym miejscu niepełnosprawni nadal będą mogli korzystać z zajęć, które są dla nich terapeutyczne, a przy okazji pracować, podtrzymując umiejętności i zarabiać - wyjaśnia Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.

Krzysztof Krawczyk nie żyje

W pierwszym etapie w nowym Zakładzie zajęcie miałoby znaleźć 15 osób niepełnosprawnych. Zatrudniona ma być także kadra, która będzie sprawowała nadzór i pomagała w organizacji pracy. Na początek planowane jest uruchomienie dwóch pracowni: papierniczej i gospodarczo-ogrodniczej. Zatrudnione osoby mogłyby na przykład zajmować się produkcją kopert lub utylizacją dokumentów, które wymagają zniszczenia. Są już prowadzone rozmowy z instytucjami, z którymi Zakład Aktywizacji w przyszłości mógłby współpracować. To między innymi Nadleśnictwo w Dąbrowie Tarnowskiej.

Zakład Aktywizacji Zawodowej miałby stanąć na działce o powierzchni ponad 20 arów. Aby ją zdobyć starostwo powiatowe przystało na przejęcie od gminy Wierzchosławice drogi gminnej, prowadzącej do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego od drogi wojewódzkiej. Teraz zlecane będą prace projektowe, trzeba też wystąpić o wszystkie wymagane prawem pozwolenia. Dofinansowanie umożliwi zaprojektowanie budynku, później konieczne będzie szukanie źródeł finansowania budowy. Placówka mogłaby zacząć działać za około trzy lata.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl