Pokonają 180 km jednego dnia! Zbliża się Karpacki Wyścig Kurierów [AUDIO, GALERIA]

2020-08-07 14:59 Justyna Świderska
Karpacki Wyścig Kurierów
Autor: Karpacki Wyścig Kurierów/ materiały prasowe W ciągu jednego dnia pokonają 180 kilometrów

Karpacki Wyścig Kurierów wraca do korzeni. Ze względu na pandemię koronawirusa jubileuszowa, 45. edycja wydarzenia, odbędzie się w nietypowym terminie i na nietypowym dystansie. Wyścig ograniczony zostanie bowiem do jednego etapu. Zawodnicy w ciągu jednego dnia pokonają 180 kilometrów na trasie z Tarnowa do Ciężkowic.

Wyścig pierwotnie miał wystartować w maju z Budapesztu. Imprezę trzeba było jednak przełożyć i ostatecznie kolarze będą rywalizować 31 sierpnia. Honorowy start nastąpi z placu Węgierskiego w Tarnowie, spod pomnika generała Józefa Bema. Finisz będzie natomiast pod górę, na rynku w Ciężkowicach.

- Będzie co jechać. Odbędzie się tylko jeden etap, ale za to jaki: 180 kilometrów, siedem górskich premii, trzy premie lotne oraz jedna specjalna. Aby upamiętnić historyczny start pierwszego etapu Wyścigu Kurierów sprzed 45 lat, zdecydowaliśmy ostatecznie, że wrócimy do korzeni, czyli klasycznego odcinka Tarnów – Ciężkowice, odtworzonego według zapisu z 1975 roku – mówi Tomasz Wójcik, dyrektor Karpackiego Wyścigu Kurierów.

POSŁUCHAJ Tomasza Wójcika - dyrektora Karpackiego Wyścigu Kurierów

Impreza będzie się odbywać z zachowaniem rygorystycznych wytycznych sanitarnych. Przez wzgląd na pandemię na starcie i mecie nie przewidziano obecności kibiców. Organizatorzy zapraszają ich natomiast na trasę w poszczególnych miejscowościach. Warunkiem jest zachowanie bezpiecznych odległości, również od uczestników wyścigu.

Ostateczna liczba uczestników do końca pewnie będzie sprawą otwartą. To wina pandemii.

- Chętnych do udziału nie brakuje, ale problemem może być kwestia dotarcia na zawody. Planujemy, że na starcie pojawią się 24 drużyny z całej Europy, w tym po raz pierwszy reprezentacja Wielkiej Brytanii – mówi dyrektor Wójcik.

Wyścig będzie miał profesjonalne zaplecze techniczne i medyczne. O bezpieczeństwo na trasie będą też dbali policjanci i strażacy. Nie będzie konieczności zamykania ulic i dróg, ale mogą się zdarzyć czasowe ograniczenia w momencie przejazdu zawodników. Start Karpackiego Wyścigu Kurierów w poniedziałek 31 sierpnia z Tarnowa, meta na rynku w Ciężkowicach. Dekorację zwycięzców zaplanowano na 16:00.

Trasa przejazdu:
- Tarnów
- Skrzyszów
- Szynwałd
- Zalasowa
- Ryglice
- Żurowa
- Ostry Kamień
- Ołpiny
- Szerzyny
- Swoszowa
- Gilowa Góra
- Ryglice
- Uniszowa
- Bistuszowa
- Tuchów
- Dąbrówka Tuchowska
- Siedliska
- Lichwin
- Rychwałdem- Pleśna
- Rzuchowa
- Szczepanowice
- Dąbrówka Szczepanowska
- Lubinka
- Rychwałd
- Pleśna
- Rzuchowa
- Szczepanowice
- Dąbrówka Szczepanowska
- Lubinka
- Janowice
- Wróblowice
- Lusławice
- Zakliczyn
- Kończyska
- Faściszowa
- Brzozowa
- Gromnik
- Bogoniowice
- Ciężkowice