Pociąg retro w Tuchowie. Zobacz, jak pracuje lokomotywa parowa! [WIDEO, ZDJĘCIA, AUDIO]

2020-10-05 11:09

W miniony weekend (3 i 4 października) pociąg retro woził mieszkańców regionu tarnowskiego. Zatrzymał się na stacjach w Tarnowie, Tuchowie i Żabnie. Wszędzie witały go tłumy dorosłych i dzieci. Pojawili się też nieoczekiwani goście, którzy rozdawali nietypowe prezenty. Zobaczysz ich na zdjęciach, a na filmie sprawdzisz, jak pracuje lokomotywa parowa.

Retro pociąg na trasie z Tarnowa do Żabna

Starsi mieli okazję powspominać, młodsi zobaczyli, jak podróżowało się przed laty. Pociąg retro ponownie odwiedził region tarnowski i wzbudził niemałe zainteresowanie. Na stacje wjeżdżał w kłębach pary i dymu, z przenikliwym gwizdem mijał zgromadzonych na peronach, którzy chętnie zwiedzali przedziały i robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

- To wyjątkowa atrakcja, największym pasjonatem pociągów jest u nas najmłodszy syn. Interesuje go wszystko, co związane z koleją, ale kolejarzem jakoś nie chce zostać – mówił Radiu ESKA Tarnów mieszkaniec Tuchowa, który wraz z całą rodziną przyszedł zobaczyć pociąg retro.

POSŁUCHAJ: Pociąg retro na stacji w Tuchowie

Nie zabrakło takich, którzy korzystają z każdej wizyty pociągu retro, żeby przejechać się zabytkowym składem po regionie.

- To już nasz drugi raz. W ubiegłym roku jechaliśmy do Żabna, teraz do Tuchowa. Polowaliśmy na najstarszy wagon i udało się! – relacjonowali zadowoleni pasażerowie.

Wśród mieszkańców na peronie w Tuchowie można było spotkać także króla Kazimierza Wielkiego i pierwszych właścicieli miasta - Benedyktynów. To w związku z jubileuszem 680-lecia lokacji Tuchowa. Przebrani za zakonników tuchowianie przypominali dawne dzieje, kiedy w mieście działała kopalnia soli. Rozdawali ulotki i lniane woreczki z solą na pamiątkę tamtych wydarzeń.

Dodam, że retro pociąg odwiedza region tarnowski cyklicznie w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”. Ma promować atrakcje turystyczne oraz dziedzictwo historii kolei w Małopolsce. Na tory wyjeżdżają zabytkowe pociągi Taboru Kolejowego w Chabówce.

Retro pociąg na trasie z Tarnowa do Żabna