Po zdrowie w tempie NIKO NIKO. Zajęcia Slow Jogging dla początkujących [AUDIO]

2021-04-07 11:44 Justyna Świderska
Jogging
Autor: 1pianystrom/Pixabay/cc0 W Tarnowie ruszają zajęcia Slow Jogging. Można wziąć udział w treningu

To sposób na to, żeby rozpocząć swoją przygodę z aktywnością sportową. Slow Jogging zyskuje popularność, bo przy mniejszym wysiłku oferuje korzyści, jakie daje bieganie. Nie trzeba też inwestować w drogi sprzęt. Wystarczą wygodne buty i strój, który nie krępuje ruchów. W Tarnowie podstawy będzie można poznawać w Lasku Lipie. Jak zacząć truchtać w tempie niko niko? Sprawdź!

Slow Jogging może budzić uśmiech, a nawet kpiny tych, którzy bieganie trenują od lat. Bo zamiast szybkiego i zwinnego przemierzania dużych odległości, ćwiczący truchtają małymi kroczkami, uśmiechają się a nawet umilają sobie trening pogawędką. Czy w takim razie można to nazwać treningiem i czy przynosi to ciału jakiekolwiek korzyści? Okazuje się, że tak! Twórca tej metody profesor Hiroaki Tanaka przekonywał, że wystarczy już pół godziny dziennie, aby odczuć pozytywne efekty slow joggingu.

POSŁUCHAJ: O zaletach treningu Slow Jogging mówi Maciej Pokorny, trener biegania i Nordic Walking

- Główne założenia techniki Slow Jogging to krótki krok, około 1/3 kroku marszowego. Na minutę wykonujemy około 180 kroków. Co ważne, w przeciwieństwie o marszu czy biegu tradycyjnego, lądujemy na śródstopiu, dzięki czemu unikamy nadmiernego obciążania stawów i kontuzji. W trakcie treningu możemy spokojnie rozmawiać i oddychać bez zadyszki. Biegamy o pół godziny, do godziny, to jest optymalny czas treningu. Rzeczywiście truchtamy wolno, ale odnosimy korzyści. Pracują mięśnie, krew krąży, pobudza serce do pracy, możemy się dotlenić. W technice Slow Jogging jedynie ręce nie pracują zbyt intensywnie, dlatego dobrze przeplatać bieganie z treningami Nordic Walking. Przyda się również rozgrzewka – radzi Maciej Pokorny, trener biegania, twórca Szkoły Biegania i Nordic Walking w Tarnowie.

Jogging dla początkujących

Z treningów w tempie niko niko korzyści odniosą osoby, które dopiero zaczynają przygodę z aktywnością fizyczną. To dobry sposób na rozruszanie dla tych, którzy większość dnia spędzają przy biurku w pracy. Bez obaw mogą trenować również osoby starsze, a także zmagające się z nadmiarem kilogramów. Slow Jogging pozwala spalić dwa razy więcej kalorii, niż standardowy marsz. Wyjątek stanowią jednak wyraźne przeciwwskazania zdrowotne do trenowania i duża otyłość. Przyda się wówczas opinia lekarza, który doradzi, czy w takim przypadku treningi będą bezpieczne dla pacjenta.

Osoby, które chciałyby poznać zasady Slow Joggingu i spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, będą mogły wziąć udział w otwartym treningu. Już w najbliższą sobotę – 10 kwietnia – organizuje go w Tarnowie Szkoła Biegania i Nordic Walking. Spotkanie zainteresowanych zaplanowano o godzinie 8:00 przy plenerowej siłowni w Lasku Lipie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl