Pieszy podświetlony na pasach z dwóch stron. Gdzie staną nowoczesne przejścia?

2021-06-10 12:05 ŁG
Nowoczesne przejście w ciągu ulicy Słonecznej
Autor: ŁG Nowoczesne przejście pojawi się m.in. w ciągu ulicy Słonecznej

Wypadków z udziałem pieszych nie brakuje. W Tarnowie, w trzech miejscach, pojawią się niebawem nowoczesne podświetlane przejścia. Chodzi o to, by kierujący mogli dobrze widzieć sylwetkę pieszego, która będzie oświetlona poziomo z dwóch stron.

Nowoczesne systemy zostaną zainstalowane na drugim przejściu (licząc od ronda) w ciągu ulicy Słonecznej, przejściu przez ulicę Matki Bożej Fatimskiej (w sąsiedztwie Zespołu Przychodni Specjalistycznych) oraz na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Nowy Świat.

- Chcemy, by bezpiecznie można było przekraczać wszystkie przejścia dla pieszych w mieście, zwłaszcza te, które zlokalizowane są na bardzo ruchliwych ulicach – mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Okazuje się, że w Tarnowie jest kilka miejsc, gdzie piesi muszą szczególnie uważać.

- Chodzi zwłaszcza o drogi dwujezdniowe, gdzie mamy po dwa pasy w jednym kierunku. Często dochodzi do takich sytuacji, gdzie kierujący, jadący jednym pasem, zatrzymuje się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a drugi - jadący obok - nie zwraca na to uwagi i wjeżdża na to przejście. To powoduje bardzo groźne sytuacje, gdzie pieszy może ucierpieć - zauważa Sebastian Bąk, szef wydziału ruchu drogowego w Tarnowie.

Zarząd Dróg i Komunikacji niebawem ogłosi przetarg na profesjonalny system oświetleniowy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie pojawi się on w wakacje.