Sąd w Tarnowie skazał 14 członków grupy przestępczej

i

Autor: Wojciech Gardoń

PIERWSZA taka sprawa w Polsce. Wpadli przez APLIKACJĘ stworzoną przez FBI. Tarnowski sąd skazał 14 członków grupy przestępczej

2022-10-03 15:36

Sąd Okręgowy w Tarnowie skazał 14 członków międzynarodowej grupy przestępczej, która przemycała narkotyki z Hiszpanii do Polski. Wyrok usłyszeli m.in. mieszkańcy Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza. Ich schwytanie było możliwe dzięki współpracy CBŚ, Europolu oraz FBI. Kluczowa w sprawie okazała się aplikacja, której przestępcy używali do przesyłania wiadomości.

W poniedziałek (3 października) przed Sądem Okręgowym w Tarnowie zapadł wyrok w sprawie 14 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która przez lata przemycała narkotyki z Hiszpanii do Polski. Nielegalne substancje były przewożone w specjalnych skrytkach zamontowanych w samochodach. W ten sposób grupa dostarczyła do Polski ponad pół tony marihuany, a także amfetaminę oraz tabletki ecstasy.

Jeden z takich transportów został zatrzymany przez CBŚ w maju 2021 roku na autostradzie A4 koło Tarnowa. Wtedy też sprawa trafiła do tarnowskiej prokuratury. Oskarżonych udało się zatrzymać i osądzić na podstawie dowodów dostarczonych przez FBI. Dane na temat funkcjonowania grupy przestępczej pochodziły z aplikacji, której członkowie używali do przesyłania sobie wiadomości.

Gang rozpracowany dzięki aplikacji na telefon

Decydującą rolę w rozbiciu szajki narkotykowej okazał się… komunikator internetowy. Była to prawdziwa aplikacja dla przestępców, którą zainstalowano na specjalnych urządzeniach przypominających telefony. Nie mógł ich nabyć nikt, kto nie znajdował się w strukturach gangu, co, zdaniem sądu, dodatkowo przemawiało za winą oskarżonych.

Pseudo-telefony ostatecznie wpadły w ręce Policji, jednak zarówno same urządzenia, jak i aplikacja były tak dobrze zabezpieczone, że polskim informatykom i biegłym nie udało się odczytać zaszyfrowanych wiadomości.

Jak się okazało, od początku była to pułapka przygotowywana przez FBI. Aplikacja została stworzona przez skruszonego przestępcę, który nawiązał współpracę z amerykańskimi służbami. W ten sposób komunikator został wprowadzony w szeregi przestępców. Dzięki temu przechwycono wiadomości, które przez lata były zapisywane na specjalnym serwerze.

– FBI wyselekcjonowało z tych milionów danych zapisy, które dotyczyły osób pochodzących z Polski. Te dane zostały zgrane na specjalne nośniki i przekazane polskiej Policji, CBŚ, a następnie prokuraturze. To są konkretne, przesyłane przez przestępców informacje. Oni byli pewni, że nikt do tego nie dotrze, bo to też wynika z treści tych wiadomości. Stało się inaczej, bo tym razem organy ścigania były krok przed przestępcami – wyjaśnia sędzia Agnieszka Sadecka z Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Dzięki otrzymanym informacjom Sąd Okręgowy w Tarnowie wydał wyrok na 14 zatrzymanych członkach gangu narkotykowego. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy Krakowa, Tarnowa oraz Nowego Sącza. Inni pochodzą z województwa warmińsko-mazurskiego oraz Pomorza. 12 zostało skazanych za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego 9 usłyszało wyrok bezwzględnego więzienia – od 3 do 7 lat. Pozostali członkowie współpracowali z prokuraturą i otrzymali łagodniejsze kary.

Jak ustalono w trakcie procesu, dzięki narkotykowej działalności przestępcy uzyskiwali wielomilionowe dochody. Sam szef grupy, Łukasz T. miał się w ten sposób dorobić 9 milionów złotych. Tarnowski sąd skazał go na 9 lat więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat 50-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Czym zajmował się Joe, bohater filmu "Bulwar zachodzącego słońca" (1950)?
Nie żyje Jerzy Urban. Zmarł w wieku 89 lat