Papierowe rozkłady znikną? Smartfon i kody QR coraz popularniejsze

2020-02-06 8:40
Z informacji na przystankach najczęściej korzystają seniorzy
Autor: Łukasz Grygiel Tradycyjny papierowy rozkład wciąż ma swoich zwolenników

By sprawdzić nadjeżdżający autobus, tarnowianie coraz częściej sięgają do telefonu. W styczniu z wirtualnych rozkładów jazdy skorzystano blisko 20 tys. razy. Służą do tego systemy QR i NFC.

W pierwszym miesiącu roku do wirtualnych rozkładów jazdy z pozycji smartfonu sięgnęło ponad 95 % tarnowian. Przez komputer stacjonarny nieco ponad 3 %. Najmniej osób klikało w tablecie.
- Każdy ma taką tablicę w kieszeni i może z niej korzystać. Wie, gdzie w danej chwili jest autobus i za ile minut przyjedzie na przystanek. Tego nie ma na papierowym rozkładzie jazdy. Można sobie to odczytać, albo z tablicy elektrycznej, albo właśnie z telefonu - mówi Wiesław Kozioł z Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.


Tymczasem, jak informują urzędnicy najwięcej odsłon cyfrowych rozkładów jazdy dotyczyło przystanków: Krakowska – Planty (754 odsłony), Pętla Jasna II (519), Mickiewicza – Poczta (493). W Tarnowie na 50 najważniejszych przystankach autobusowych funkcjonuje system informacji pasażerskiej oparty na elektronicznych tablicach świetlnych, pokazujących rzeczywisty czas pojawienia się autobusów konkretnych linii.

Uspokajamy jednak - w najbliższych latach tradycyjne rozkłady jazdy nie znikną z przystanków.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE