Panorama Siedmiogrodzka jedzie do Wrocławia. Zostanie pokazana w Muzeum Narodowym [AUDIO]

2020-03-02 12:30
Panorama Siedmiogrodzka
Autor: Robert Moździerz - Muzeum Okręgowe w Tarnowie Panorama Siedmiogrodzka z Tarnowa pojedzie na wystawę do Wrocławia

Przed tarnowskimi muzealnikami trudne zadanie. Muszą zabezpieczyć i spakować wszystkie fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki, jakie znajdują się w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Dzieło pojedzie na wystawę z okazji 35-lecia wrocławskiej Rotundy. Będzie pokazywane wraz z Panoramą Racławicką.

Obrazy Jana Styki będzie można oglądać w stolicy Dolnego Śląska wraz z Panoramą Racławicką. Okazją jest jubileusz powstania Rotundy, w której na co dzień pokazywane jest mierzące 120 na 15 metrów dzieło.

- Każda taka wyprawa obrazów, to trudne przedsięwzięcie. Trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, opakowanie i firmę transportową – tłumaczy szef tarnowskiego Muzeum Okręgowego – Andrzej Szpunar. - W związku z wyjazdem Panoramy Siedmiogrodzkiej opustoszeją nam sale wystawowej w Galerii Panorama. To będzie okazja do pokazania widzom naszych skarbów, które zazwyczaj są pochowane w magazynach i zwiedzający nie mają do nich dostępu – dodaje.

Posłuchaj dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzeja Szpunara

Dodam, że obie panoramy – Racławicką i Siedmiogrodzką - będzie można oglądać we wrocławskiej Rotundzie do końca wakacji, a być może nawet do połowy września. Później Panorama Siedmiogrodzka wróci do Tarnowa, natomiast Panorama Racławicka zostanie zdemontowana na czas remontu Rotundy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE