Okulista

i

Autor: newarta/Pixabay/cc0 Długa praca przy komputerze wpływa na pogorszenie wzroku

Pandemia rujnuje nam oczy! Można skorzystać z darmowej porady i szkieł [AUDIO]

2021-01-28 14:11

Pandemiczna rzeczywistość nas do tego zmusiła. Na nic ostrzeżenia specjalistów, kiedy wiele godzin musimy spędzać przed monitorem komputera uczestnicząc w zdalnych lekcjach albo pracy on-line. Cierpią na tym nasze oczy. Pacjentów, którzy wymagają konsultacji i korekcji wady wzroku przybywa w Tarnowie z dnia na dzień. Niektórzy mogą liczyć na darmową pomoc. Sprawdź, jak można skorzystać.

Jak najmniej. Tyle czasu dziennie powinniśmy spędzać korzystając z nowoczesnych technologii. Okuliści od lat biją na alarm. Spędzanie wielu godzin przed telewizorem, monitorem komputera albo ze smartfonem w ręku nie służy naszym oczom. Patrzenie na blisko przez długi czas wywołuje albo pogłębia wadę wzroku, męczy oczy i sprawia, że zdecydowanie spada komfort pracy. Dzieciaki, które źle widzą mają kłopoty z nauką, nie chcą czytać. To wszystko odbija się na ich wynikach szkolnych.

Mieszkańcy Zbylitowskiej Góry odbudowali dom po pożarze

- Są też osoby, które mówią, że widzą dobrze, chociaż mają początki niepokojących zmian. Jeżeli z pogłębiającą się wadą wzroku funkcjonują na co dzień, na przykład prowadzą samochód, to stwarzają zagrożenie dla siebie i innych osób na drodze. Nie warto zwlekać, trzeba zasięgnąć porady specjalisty i dobrać okulary – przekonuje optyk Iwona Górna z Tarnowa.

POSŁUCHAJ: O problemach ze wzrokiem i akcji darmowej pomocy mówi Iwona Górna

Osoby zgłaszające się do okulisty często skarżą się na zmęczenie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, tak zwany „piasek” pod powiekami, uczucie ciała obcego w oku i na pogorszenie widzenia. Warto sięgać po krople nawilżające. Jeżeli dużo pracujemy przy komputerze trzeba zadbać o komfort i higienę pracy. Często robimy krótkie przerwy, odchodzimy od monitora, dajemy oczom odpocząć i spoglądamy w dal. Warto wychodzić na spacery i rozglądać się dookoła. Jeżeli jednak problem się utrzymuje, trzeba zajrzeć do gabinetu okulisty.

- Dzisiaj okulary są elementem stroju, mogą podkreślać urodę, charakter i osobowość właściciela. Jest dostępnych wiele wzorów i kolorów opraw, a my dokładamy starań, żeby dopasować je do kształtu twarzy, stylu życia danej osoby, tak żeby okulary były miłym dodatkiem, który ułatwia życie. Czasy, kiedy szkła korekcyjne były przykrym przymusem, albo powodem złośliwych docinków w szkole już dawno odeszły do lamusa – przyznaje Iwona Górna.

Konsultacja okulistyczna i zakup okularów to jednak spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Przez to zdarza się, że potrzebujące korekty osoby, przez długi czas zwlekają z udaniem się po pomoc. Tymczasem potrzebujących okularów w mieście przybywa. Stąd pomysł akcji „Pomagamy”. Specjaliści z salonu optycznego przy ulicy Krakowskiej 53 w Tarnowie przyjmują zgłoszenia osób potrzebujących pomocy okulistycznej. Z własnych środków finansują wizytę i zakup szkieł korekcyjnych, a także dwuletnią gwarancję na nie oraz opiekę lekarza w tym czasie. Wybrana do projektu osoba nie ponosi żadnych kosztów. Z tej formy pomocy skorzystał już senior, pan Stanisław, a także dwoje dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Tarnowie. O szczegółach akcji możecie przeczytać na stronie internetowej salonu. Tam również przyjmowane są zgłoszenia kolejnych potrzebujących wsparcia osób.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Co o niej wiesz? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
W którym roku powstała Fundacja WOŚP?