Wojciech Młynarski

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Archiwum Grażyny Rutowskiej Wojciech Młynarski podczas występu na scenie w 1970 roku

QUIZ

Pamiętasz piosenki Wojciecha Młynarskiego? Te teksty w PRL znał każdy! Sprawdź się w quizie!

2023-11-17 12:26

Piosenki Wojciecha Młynarskiego przeszły do historii nie tylko polskiej muzyki, ale również polityki. W czasach PRL cytowali wszyscy, od antykomunistycznej opozycji po władze Polski Ludowej. W swojej twórczości poruszał przede wszystkim tematy związane z rzeczywistością komunistyczną, nie stroniąc od satyrycznego komentarza. Napisane przez niego utwory śpiewało wielu piosenkarzy i piosenkarek. Przygotowaliśmy dla was quiz z piosenkami Wojciecha Młynarskiego. Sprawdźcie, jak dobrze je znacie!

Piosenki Wojciecha Młynarskiego. Tymi utworami walczył z władzą PRL! Quiz

Wojciech Młynarski był poetą reżyserem i wykonawca piosenki autorskiej, satyrykiem, artystą kabaretowym, autorem tekstów piosenek i librett, tłumaczem, a także twórcą autorskich recitali. Przez wielu znawców literatury jest uznawany za najwybitniejszego twórcę tekstów w powojennej historii kabaretu literackiego w Polsce. Jego piosenki zapisały się wielkimi literami w historii polskiej muzyki, szczególne te, które powstały w czasach PRL. Twórczość Wojciecha Młynarskiego cytowali zarówno działacze opozycji, jak i komunistyczne władze. Jednym z utworów, który w czasach Polski Ludowej przyniósł mu największy rozgłos było satyryczne „Róbmy swoje”. Słowa piosenki przytaczał Lech Wałęsa, zwracając się do strajkujących robotników: „Najlepiej, tak jak radzi Młynarski, róbmy swoje”, a także Wojciech Jaruzelski, doradzając komunistom: „My, towarzysze, róbmy swoje”. Dlatego też Wojciech Młynarski postanowił dopisać do tekstu komentarz: „gdy to samo śpiewa dwóch, to nie to samo znaczy”.

Przygotowaliśmy dla was test wiedzy z 10 pytaniami, dzięki któremu przypomnicie sobie najważniejsze antysystemowe piosenki Wojciecha Młynarskiego. Warto więc przystąpić do quizu i sprawdzić swoją wiedzę. Życzymy powodzenia!

Quiz. Jak dobrze pamiętasz piosenki Wojciecha Młynarskiego? Te teksty dały się we znaki władzy PRL

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment piosenki „Nowa jElita”. „I tak myślę sobie kończąc ten kuplecik, że ten lekarz będzie eksperymentował, i jak dobrze się postara, to choroba będzie stara...”

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Tak wyglądało życie codzienne w PRL-u! To prawdziwa podróż w czasie [GALERIA]

Poeta słowa, Wojciech Młynarski. Historia z Koprem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE