Dramatyczna sytuacja pacjentów onkologicznych w Tarnowie

2021-11-24 10:18
Szpital św. Łukasza
Autor: Łukasz Grygiel

Pacjenci onkologiczni zostali zaniedbani. Lekarze alarmują, że przez pandemię i ograniczony dostęp do diagnostyki oraz do lekarzy zgłasza się w ostatnim czasie wielu pacjentów chorych na raka, którzy przez ostatni rok zostali zaniedbani i niezdiagnozowani.

Najwięcej chorych onkologicznie na Oddziale Chirurgii szpitala wojewódzkiego jest obecnie z nowotworami jelita grubego i piersi.

- Przybyło dużo chorych zaniedbanych onkologicznie, którzy nie mieli możliwości się zdiagnozować. Nie trafili na czas do lekarza i przychodzą niestety z dużym opóźnieniem. Przez to na pewno rokowanie czy szanse na pewne wyleczenie znacznie spadają. Pandemia zbiera swoje żniwo nie tylko wśród osób zakażonych koronawirusem, ale odbija się też na zdrowiu osób, u których pewne rzeczy nie zostały na czas zdiagnozowane - mówi kier. Oddziału Chirurgii w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie, Jacek Karaś.

Czy to objawy niedoboru witaminy B12?

Pytanie 1 z 9
Czy masz bardzo bladą skórę?

Dodajmy, że większość pacjentów, którzy zgłaszają się do placówki na operacje planowe, jest zaszczepionych przeciw Covid- 19. To około 70 procent. Wśród niezaszczepionych, jak mówią lekarze, wciąż zdarzają się pacjenci, którzy boją się szczepień albo nie wierzą w ogóle w pandemię. Medycy zachęcają do szczepień zwłaszcza osoby, które będą planowo hospitalizowane, by nie narażali ciężko chorych pacjentów szpitala, dla których zakażenie koronawirusem może oznaczać nawet śmierć.

Bocian na badaniach

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"